42 |  Ogólnopolska Akcja Uświadamiająca #KOCHAMSŁYSZEĆ...

Wrzesień to czas, w którym obchodzone są dwa ważne święta dla Osób Głuchych: Międzynarodowy Dzień Języka Migowego (23.09.) oraz Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych (25.09.).

Z tej okazji uczniowie klas: 2a (22.09.2022r.), 5a i 7a (09.09.2022r.)  wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Uświadamiającej #KOCHAMSŁYSZEĆ zorganizowanej przez koordynatorkę akcji p. Monikę Kijowską – surdopedagoga, protetyka słuchu, trenera i wykładowcę języka migowego.

Podczas przeprowadzonej akcji uczniowie dowiedzieli się, czym jest zmysł słuchu, jakie znaczenie ma  w codziennym życiu, jakie trudności towarzyszą osobom z zaburzeniami słuchu, jak możemy pomóc osobie z niedosłuchem, czym są aparaty słuchowe i implanty ślimakowe oraz mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym. Dodatkową atrakcją podczas akcji była możliwość zobaczenia, jak wygląda i jak działa aparat słuchowy.

Pod koniec zajęć Uczniowie z klasy II rysowali kartkę z własnymi skojarzeniami dotyczącymi zmysłu słuchu, natomiast uczniowie z klasy V i VII tworzyli burzę mózgów, udzielając odpowiedzi na pytania: „Z czym możemy mieć trudności, gdy nie słyszymy?” oraz „Jak pomóc Osobie z niedosłuchem?”.

Celem zorganizowanej akcji było:

--- poznanie funkcjonowania oraz znaczenia zmysłu słuchu;
--- uwrażliwienie na potrzeby osób z wadą słuchu, w tym dzieci;

--- zapoznanie uczestników z protezami (aparatami oraz implantami słuchowymi).

Wtorek  4.10.2022  ||    Dodała  Monika K.