70 |  EKOLUDKI z klasy 3a uczciły Światowy Dzień Drzewa...

Uczniowie kasy 3a, działający w Szkolnym Kole LOP  „Ekoludki”, uczestniczyli w proekologicznych zajęciach, związanych z obchodami „Światowego Dnia Drzewa”(„Arbor Day”). Początki międzynarodowej akcji sadzenia drzew sięgają 1872 roku, a jej pomysłodawcą i inicjatorem był znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton.

W Polsce „Dzień Drzewa” obchodzony jest od 2002 roku.

Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące drzew, oglądały filmy przyrodnicze, prezentowały samodzielnie przygotowane w domu pomoce i wiadomości dotyczące drzew. Przypomniały budowę drzewa, uczyły się rozpoznawać gatunki drzew iglastych i liściastych, dowiedziały się, dlaczego drzewa zrzucają liście na zimę. Poznały roczny cykl życia drzewa owocowego. Mówiły o roli drzew w przyrodzie i ich znaczeniu w życiu człowieka; dlaczego należy je chronić i sadzić. Ustalały, kiedy drzewo jest „smutne”, a kiedy „wesołe”.  Jakie funkcje pełni w przyrodzie i dla człowieka ekosystem lasu. Następnie, poprzez formy zabawowe,  utrwalały nazwy poznanych drzew, rozpoznając je na otrzymanych identyfikatorach i planszach poglądowych,  tworząc pary tych samych gatunków drzew.

Obchody „Dnia Drzewa” były okazją do propagowania idei ochrony przyrody wśród dzieci, zwiększenia  ich świadomości ekologicznej oraz przyczyniły się do kształtowania emocjonalnej więzi z przyrodą.

"PROŚBA DRZEWA DO LUDZI"

Ty, który przechodząc obok, podniósłbyś na mnie rękę,
posłuchaj nim mnie skrzywdzisz;
Jestem ciepłem twojego ognia w chłodne, zimowe wieczory,
przyjaznym cieniem chroniącym cię przed słońcem w lecie.
Moje owoce są orzeźwiające i koją pragnienie w dalszej twej podróży.
Jestem belkami podtrzymującymi twój dom, deskami twojego stołu,
łóżkiem, na którym leżysz i drzewem twojej kołyski.
Jestem przyjacielem ludzi, więc zanim przechodząc obok podniesiesz na mnie rękę,

zastanów się, czy mnie nie krzywdzisz…?

Poniedziałek  24.10.2022  ||    Dodała  Anna B.