79 |  AUSCHWITZ BIRKENAU - Miejsce Pamięci i Muzeum...

Uczniowie klasy 8a wraz z nauczycielami p. wicedyrektor Ireną Bojarską i p. Pelagią Bąk  uczestniczyli w zwiedzaniu  Auschwitz-Birkenau. Wizyta ta była częścią realizacji projektu edukacyjnego "Holokaust- obozy zagłady".  Istotną kwestią było uświadomienie młodzieży, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z okresu niemieckiego nazizmu i czasów II wojny światowej powinna w konsekwencji prowadzić do przyjęcia postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

To  największy  pod względem liczby ofiar nazistowski obóz koncentracyjny oraz obóz  zagłady. W Auschwitz-Birkenau i jego podobozach zostało zarejestrowanych w sumie ok. 400 tys. osób. Ponad połowa z nich zginęła na skutek złych warunków bytowania, brutalnego traktowania, wycieńczenia pracą, głodu, epidemii, zbrodniczych eksperymentów medycznych oraz egzekucji.

Od 1942 r. obóz w Birkenau zaczął równocześnie pełnić funkcję ośrodka zagłady europejskich Żydów. Większość przybyłych w transportach ludzi nie było nawet rejestrowanych, lecz prosto z rampy kolejowej kierowano ich do komór gazowych, gdzie uśmiercano za pomocą cyklonu B.

Szacuje się, że obóz Auschwitz-Birkenau pochłonął w sumie około 1,1 mln ofiar: mężczyzn, kobiet i dzieci. 90 procent zamordowanych stanowili Żydzi z niemal wszystkich krajów Europy. Kolejną co do liczby ofiar grupę stanowili Polacy, Romowie oraz radzieccy jeńcy wojenni.

Obóz został oswobodzony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. Większość więźniów nie doczekała jednak wyzwolenia. Na początku 1945 r. zostali oni wysłani do innych, położonych bardziej na zachód, obozów koncentracyjnych. Pędzono ich piechotą. Ewakuacja pochłonęła wiele istnień ludzkich, stąd przyjęło się mówić o „marszach śmierci.”

Konsekwencją wizyty edukacyjnej w Miejscu Pamięci Auschwitz była refleksja nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, jak również sposobami zapobiegania im. Wyciąganie wniosków pozwoli młodzieży łatwiej zdobyć orientację we współczesnym świecie. Ukształtowana w ten sposób postawa pozwoli młodym ludziom na refleksję i przeciwdziałanie złu.

Czwartek  3.11.2022  ||    Dodała  Pelagia B.