87 |  STRAŻAK to nie zawód, to sposób na życie...

365 dni w roku, 12 miesięcy, 7 dni w tygodniu, 24h na dobę.

W dniu 28.10.2022 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z dzielnicy Olchowce. Druhowie; Anna Pokrywka i Paweł Kramarz, opowiedzieli uczniom klas ósmych o pracy w OSP. Zaprezentowali sprzęt gaśniczy, mundury strażackie i wyposażenie osobiste. Uczniowie mieli okazję przymierzyć mundur i poznać jego niebagatelną wagę kilkunastu kilogramów. Uczestnicy spotkania zdobyli wiedzę na temat pracy strażaków, różnic między strażą zawodową, a ochotniczą oraz korzyści płynące z przynależności do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Uczniowie naszej szkoły należą do tej organizacji zarówno w OSP Olchowce, OSP Wujskie jak też w innych miejscowościach.

Czym jest Ochotnicza Straż Pożarna wiedzą tylko osoby z nią związane. Ta organizacja skupiająca ochotników gotowych w razie potrzeby nieść pomoc ratując mienie i życie ludzkie. Cieszy się dużym prestiżem wśród mieszkańców oraz władz gminnych. Strażacy wezwani głosem syreny alarmowej pędzą na sygnale nieść pomoc drugiemu człowiekowi, nie tylko nacierając na niszczące płomienie. Także z gruzu, żelastwa i z wody ratują ludzi oraz ich dobytek. Tną blachy, rozbijają mury. Organizują profilaktykę i rozpoznają zagrożenia w zakładach pracy, firmach, urzędach, szkołach, szpitalach, przedszkolach, na drogach, w lesie, w rezerwatach przyrody. Odbierają porody w najmniej stosownych miejscach, neutralizują i ograniczają skażenia chemiczne. Ratują też pieska ze studni i zdejmują kota z drzewa. Udzielają pomocy przedmedycznej, bo przeważnie są pierwsi na miejscu wypadku.

W stronę Strażaków – Ochotników kierujemy ukłony. Bez nich Zawodowa Straż Pożarna nie dałaby rady. To strażacy ochotnicy jako pierwsi, a często jedyni są wszędzie tam, gdzie daleko ma straż zawodowa. Na zabezpieczenie miasta także są wzywani w razie konieczności, by wzmocnić zawodową jednostkę ratowniczo – gaśniczą.

Sobota  5.11.2022  ||    Dodała  Dorota A.