122 |  Krystalizacja soli w wykonaniu ÓSMOKLASISTÓW...

Uczniowie klasy 8a i 8b samodzielnie wykonywali doświadczenie, wymagające od nich wiele cierpliwości, a które zobrazowało proces krystalizacji soli.

W słoiczku dzieci wykonały roztwór nasycony z wody i soli kuchennej. Po około dwóch tygodniach woda niemal całkowicie wyparowała. Można było wyciągnąć wnioski, że podczas parowania wody ze słoika, sól ulega krystalizacji i osadza się na sznureczku w postaci małych kryształków. Dzięki czemu odzyskaliśmy naszą sól.

Takie samodzielne doświadczenia uczą lepiej rozumieć i poznawać otaczający świat i na długo pozostają w pamięci. Zadanie to pozwoliło uczniom raz jeszcze przypomnieć sobie cel i sposób wykonania krystalizacji, jako metody rozdzielania mieszanin, oraz pobawić się chemią w ujęciu praktycznym.

Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniem, czego efekty można zobaczyć na fotorelacji.

Poniedziałek  28.11.2022  ||    Dodały  Anna F. i Grażyna P.