123 |  Z wizytą w Centrum Symulacji Medycznej Uczelni Państwowej w Sanoku...

W dniu 24.11.2022r. klasa 2a wraz z wychowawczynią p. Mariolą Bodnar, nauczycielami p. Ewą Zając i p. Moniką Kijowską oraz asystentką p. Natalią Dankiewicz – Janusz wybrała się na prelekcję do Centrum Symulacji Medycznej Uczelni Państwowej w Sanoku. Zajęcia poprowadził p. mgr Krzysztof Sośnicki, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Instytutu Medycznego.

Pan mgr Krzysztof Sośnicki zaprosił uczestników do sali wykładowej, gdzie przedstawił krótką historię powstania CSM, opowiedział o tym, jak wygląda praca ratownika medycznego oraz przekazał najważniejsze informacje dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia.

Następnie uczniowie udali się do garażu, w którym znajdował się ambulans. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda wyposażenie karetki oraz do czego służą znajdujące się w niej urządzenia i sprzęty. W ambulansie czekało na nich pierwsze zadanie, polegające na przeniesieniu poszkodowanego z miejsca zdarzenia do strefy bezpiecznej.

Kolejną salą symulacji był Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie uczniowie zostali zapoznani z procedurami przekazania przez Zespół Ratownictwa Medycznego poszkodowanego do SOR oraz z zasadami przyjmowania pacjenta. Zobaczyli również, z jakiego sprzętu korzysta się podczas ratowania poszkodowanych.

Po zakończonej wizycie w SOR, przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie udali się do sali symulacji podstawowych zabiegów resuscytacyjnych BLS, w której mieli wykazać się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Wykonywali resuscytację krążeniowo – oddechową u osoby dorosłej oraz dziecka, stosując się do aktualnych wytycznych.

Po udanych akcjach ratunkowych, klasa II odwiedziła pracownię, w której miała okazję zobaczyć, jak wyglądają rany i obrażenia ciała powstałe podczas wypadków oraz dowiedziała się, jak należy postępować w określonej sytuacji urazowej u poszkodowanego.

Kolejną miejscem, do którego udali się uczniowie, była pracownia anatomii i fizjologii człowieka, w której znajdował się stół anatomiczny umożliwiający interaktywny podgląd przestrzenny 3D naturalnych rozmiarów struktur anatomicznych człowieka. Dzieci dowiedziały się, jak zbudowany jest człowiek oraz obserwowały, jakie procesy fizjologiczne zachodzą w organizmie.

Oprócz zwiedzania pracowni Ratownictwa Medycznego, uczniowie zobaczyli również, jak wyglądają sale symulacji i pracownie do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz sala pediatryczna i położniczo – ginekologiczna. Prowadzący omówił podstawowe parametry życiowe, na które należy zwrócić uwagę podczas badania stanu pacjenta oraz poinformował, w jaki sposób sprawuje się opiekę nad pacjentami w szpitalu.

!!!  Serdecznie dziękujemy p. mgr Krzysztofowi Sośnickiemu za przeprowadzenie ciekawej i bogatej w wiedzę
oraz umiejętności prelekcji w Centrum Symulacji Medycznej Uczelni Państwowej w Sanoku  !!!

Poniedziałek  28.11.2022  ||    Dodała  Monika K.