127 |  "POLSKA - Ojczyzna, którą w sercu noszę" - patriotyczna wieczornica...

"...Nie wyrzekniemy się naszej ziemi
Prawda jest jedna, nie zamilkniemy…"

24 listopada 2022roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość patriotyczna dedykowana dzieciom z Wrześni, które od 1901 roku podjęły w szkołach bierny protest przeciwko germanizacji. Polityka Prus w tamtym czasie zmierzała  do unicestwienia wszelkich przejawów polskości. Kolejne pokolenia Polaków nie pozwoliły obumrzeć korzeniom, dlatego co rusz z tych korzeni wyrastały nowe pędy polskości.

Inscenizacja skonfrontowała historię z teraźniejszością. Wydaje się, że dzisiaj młodzież nie musi a nawet nie ma o co walczyć. Oczywiście zawsze  musi walczyć o siebie, ale żyjący w stosunkowo komfortowych czasach młodzi Polacy mogą czuć się wolni i korzystać z wielu dobrodziejstw.

Dużą siłą i wartością samą w sobie jest stan wolności, o którą walczyły całe pokolenia Polaków. Rzecz tylko w tym , by tę wolność pielęgnować i doceniać a całą energię kierować w stronę i na rzecz drugiego człowieka. Od wielu lat Polacy nie muszą już walczyć z bronią w ręku i nie giną na frontach. Ale musimy o tym rozmawiać, musimy młodym nieustająco stwarzać alternatywę, by nie wyzbyli się empatii i wrażliwości. Uczmy młode pokolenia postaw prospołecznych i takich, które służą cywilizacji. Bądźmy czujni i kontrolujmy stan egoizmu narodowego. Utrzymujmy w granicach to, co ich wymaga, a szanujmy i doceniajmy zanikanie granic dzielących ludzi i narody.

Wystawiona sztuka to przykład walki bez przelewu krwi, skutecznej i mądrej. Obyśmy nie zaprzepaścili tej spuścizny.

„Dzieci z Wrześni „ to sztuka trzyaktowa. Akt I ukazuje trzypokoleniową rodzinę mieszczańską i formację patriotyczną młodych. W trakcie rozmowy dzieci informują rodziców o tym, że będą protestowały w szkole. Akcja aktu II rozgrywała się w szkole, w klasie. Nauczycielka przymusza dzieci do mówienia w języku niemieckim. Dzieci protestują, wywiązuje się wymiana zdań między uczniami a nauczycielką, która ucieka się do przemocy. Dzieci są nieugięte, stawiają bierny opór. Gdy dzieci opuszczają szkołę nauczycielka zapada w sen, który pokazuje jej obsesję. Pojawienie się rodziców zaognia sytuację. W tym miejscu pięknie wybrzmiała piosenka „Dzieci z Wrześni” a cytaty z twórczości Marii Konopnickiej i Henryka Sienkiewicza ukazywały skalę protestu. Akt III jest głosem dzieci, którym nie dane było żyć w wolnej ojczyźnie a zarazem dialogiem pokoleń.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz sanockich, dyrektorzy szkół, ZŻWP, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce, mieszkańcy Sanoka, rodzice i nauczyciele szkoły.

Tego trudnego przedsięwzięcia podjęła się klasa 6a wraz  p. Pelagią Bąk . Gościnnie wystąpiła Paulina Janik. Część muzyczna to dzieło p. Renaty Handermander i zespołu MARAKASY.

!!!  Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy wspierali przedstawienie swoją pomocą, m.in.:
p. Edycie Podstawskiej, p. Barbarze Krajewskiej, p. Ewelinie Krawiec, p. Zdzisławie Janowskiej, p. Katarzynie Tymcio,
p.Gertrudzie Jakiel–Lubienieckiej, p. Annie Fedyń, księdzu Michałowi Boba i księdzu proboszczowi Bogdanowi Blamie  !!!

Piątek  2.12.2022  ||    Dodały  Pelagia B i Anna F.