KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU

 

210 |  Projekt edukacyjny "SZTUKA RENESANSU" w klasie szóstej...

STRONA GŁÓWNA

BĄDŹ JAK MONA LISA.

Uczniowie klasy szóstej w ramach przedmiotów: historii i plastyki, zmierzyli się przenikaniem twórczości w czasie, realizując projekt edukacyjny „Sztuka renesansu”.  Kreatywna postawa, pozwoliła na stworzenie galerii prac inspirowanej słynnym obrazem Mona Lisa, który namalował Leonardo da Vinci.

Mona Lisa w rozlicznych interpretacjach wciela się w różne role. Jest ideałem piękna i wiecznej kobiecości; dekadencką femme fatale z uśmiechem Sfinksa; autoportretem Leonarda; po seansie u Freuda upostaciowieniem kompleksu Edypa. Wreszcie pada ofiarą własnej sławy – futuryści najchętniej by ją spalili, a dadaiści strącili z piedestału, więc Marcel Duchamp domalowuje jej wąsy. Jako ofiara żartów i karykatur jedzie pociągiem w sleepingu, raz ma głowę Lady Di, a raz świnki Piggy. W końcu okazuje się świetnym znakiem towarowym – uśmiecha się z okładek zeszytów, kubków, torebek i koszulek. Lekarze przypisują jej paraliż twarzy, zgrzytanie zębami, nadmiar cholesterolu i nadwagę.

A co o bohaterce słynnego obrazu Leonarda da Vinci wiadomo na pewno?

- Wiemy, że była żoną florenckiego kupca Francesca Giocondo, który zajmował się handlem jedwabiem. Około 1503 r. zamówił on u Leonarda ten portret. Kobieta nazywała się Lisa Gherardini. Wiemy też, że malarz malował ten obraz bardzo długo, między 1503, a 1506 rokiem we Florencji .

Kiedy obraz "Mona Lisa" stał się własnością narodu francuskiego można go oglądać w paryskim Luwrze.

!!!  Uczniowie stworzyli autoportrety inspirowane  Lisą. Zapraszam do galerii  !!!

 

Piątek  17.02.2023  ||    Dodała  Pelagia B.