211 |  Bliżej klasyki… „Dziady – cz. II” w Sanockim Domu Kultury…

13 lutego 2023r. uczniowie klas 8a, 8b i 6a pod opieką: p. Pelagi Bąk, Anny Fedyń i Zdziasławy Janowskiej udali się do Sanockiego Domu Kultury by obejrzeć spektakl  „Dziady”, w oparciu o fragment cz. I oraz cz. II dramatu Adama Mickiewicza, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.

Dzieło Adama Mickiewicza odwołuje się do moralności ludowej i podkreśla konieczność liczenia się z konsekwencjami popełnionych za życia czynów. Sztuka przeniosła publiczność w czasy pogańskie i podkreśliła ludowe przekonanie, że nie ma winy bez kary. Spektakl, który stanowił twórczą kreację – łączącą tekst dramatu ze współczesnymi odniesieniami, pomógł uczniom zrozumieć ludowy obrzęd ku czci zmarłych przodków.

!!!  Warto podkreślić, że dla młodych ludzi obcowanie z „żywą sztuką” jest bardzo istotne,
gdyż pobudza umysł, rozwija wyobraźnię, skłania do refleksji oraz podnosi ich kompetencje kulturowe  !!!

Piątek  17.02.2023  ||    Dodała  Zdzisława J.