240 |  21.03 - Światowy Dzień Osób z Zespołem DOWNA...

Dzień 21 marca to nie tylko PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data 21 marca nie jest przypadkowa – gdyż nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów u osób z zespołem Downa.

Symbolem tego dnia są KOLOROWE SKARPETKI NIE DO PARY nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z tą chorobą.

Głównym celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby posiadające tą wadą genetyczną i ich potrzeby, a także zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, tak aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

!!!  Dlatego też nasi uczniowie w ramach wspierania i solidaryzowania się z osobami chorującymi na zespół Dawna
dumnie prezentowali swoje „niedopasowane” kolorowe skarpetki  !!!

Sobota  25.03.2023  ||    Dodała  Anna F.