247 |  Szkolne Koło LOP "EKOLUDKI" uczciło Pierwszy Dzień kalendarzowej WIOSNY...

„Wiosno, wiosno, nie zwlekaj!
Przybądź do nas z daleka…”

Kultywując dawne tradycje i obrzędy ludowe związane z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, uczniowie klasy III a, zrzeszeni w Szkolnym Kole Ligi Ochrony Przyrody "EKOLUDKI”, uczestniczyli w klasowej uroczystości pt. „Witaj, Wiosno!”.

Już od samego rana, czekało na dzieci wiele niespodzianek… Inspiracją  do zabawy i odgrywania wielu scenek dramowych była opowieść pt.” Jak Zima nie chciała oddać władzy wiośnie”.

W przeciwieństwie do wydarzeń przedstawionych w opowiadaniu, przekazanie władzy przez naszą Panią Zimę odbyło się w sposób polubowny i we wzajemnych uściskach. W rolę klasowej Pani Zimy wcieliła się Kornelia Opar, a Pani Wiosny – Zuzia Rycyk.

Następnie cała klasa zamieniła się w wiosenną łąkę. Dzieci, z pomocą rekwizytów przygotowanych przez uczącą, p. Annę Blecharczyk, wcieliły się w postać różnych zwierzątek i kwiatów. Wśród nich były m.in. borsuki, żabki, motyle, biedronki, wiewiórki, sikorki, sójki, szpaki i bociany, które w dowolny sposób miały okazać radość z nadejścia wiosny.

Uczniowie rozwiązywali również zagadki oraz obejrzeli film przyrodniczy, ukazujący zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną.

Nieodzownym elementem dawnych zwyczajów związanych z powitaniem wiosny było topienie lub palenie słomianej kukły - Marzanny. Naszą Marzannę wykonała w domu i przyniosła na zajęcia Małgosia Łonyszyn. Następnie, głośnym orszakiem, z Marzanną na czele, udaliśmy się na podwórze szkolne. Dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę:

„Marzanno, Marzanno, odejdź już! Prosimy!
Nie chcemy już więcej żadnych śladów zimy.”
„Marzanno, Marzanno ty zimowa panno.
Ciebie już żegnamy, a wiosnę – witamy!”

W obrzędzie  palenia Marzanny towarzyszyła nam dyrektor szkoły, Pani Barbara Zdybek, która  stwierdziła, że po takim pożegnaniu, zima już na pewno nie powróci!

Ostatnim elementem naszego klasowego święta była wycieczka przyrodnicza po najbliższej okolicy w poszukiwaniu zwiastunów wiosny.

Uroczystość związana z „Powitaniem Wiosny” była doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego, poszerzenia wiedzy na temat dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych,  ale przede wszystkim dostarczyła dzieciom dobrej zabawy, radości i dużo śmiechu.

Wtorek  28.03.2023  ||    Dodała  Anna B.