256 |  Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie - 2 kwietnia...

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.

Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat spektrum zaburzeń autystycznych, zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się osoby w spektrum każdego dnia oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

W naszej szkole zespół nauczycieli wspomagających przeprowadził w każdej klasie zajęcia na temat autyzmu. Zajęcia były okazją do zwiększenia wiedzy o tym, czym jest autyzm oraz jakie wyzwania stawia przed osobami, które na co dzień z nim się zmagają. Pokazano uczniom jak świat jest niedostosowany dla wszystkich osób na nim żyjących, jak uciążliwe potrafi być przebodźcowanie, zaburzenia integracji sensorycznej.

Uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu eksperymentach, które miały na celu utrudnić im wykonanie danej czynności, po to, aby pokazać jak pewne rzeczy ich ograniczają. Niektórzy mieli okazję oglądać przez okulary 3D co prawdopodobnie czuje i jak odbiera przeciążenia sensoryczne osoba z autyzmem.

Jako podsumowanie naszych wszystkich przedsięwzięć związanych z Światowym Dniem Świadomości Autyzmu cała szkoła ubrała się na niebiesko. A dlaczego kolor niebieski? Jest on symbolem autyzmu. Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Uczniowie podczas zajęć byli zainteresowani tematem, zadawali trudne, ale trafne pytania, na które otrzymali odpowiedzi, dzięki czemu pozwoliło to na lepsze zrozumienie sytuacji osób ze spektrum.

!!!  Zapraszamy do krótkiej relacji tegoż dnia w postaci filmiku  !!!

Poniedziałek  3.04.2023  ||    Dodała  Sabina K.