283 |  Dzień Pamięci o HOLOCAUŚCIE - Ogólnopolska Akcja "ŻONKILE"...

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w tym dniu Ogólnopolską Akcję Społeczno-Edukacyjną „Żonkile”. Uczniowie naszej szkoły biorą w niej udział już od kilku lat. W tym roku ósmoklasiści uczestniczyli w specjalnych lekcjach poświęconych 80-rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Ogromne wrażenie zrobił na nich animowany film pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, ukazujący rozmowę między Hanną Krall i Markiem Edelmanem - ostatnim przywódcą powstania. Ponadto uczniowie przygotowali papierowe ŻONKILE - symbol powstania, które przekazywali swoim rówieśnikom, Nauczycielom i Rodzicom odwiedzającym szkołę.

Żonkile to kwiaty związane z M. Edelmanem, który w każdą rocznicę powstania dostawał je od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał je pod Pomnikiem Bohaterów Gett.

Dziś żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Pamięci i nadziei, że tamte straszne czasy nigdy się nie powtórzą.

!!!  Niech łączy nas pamięć  !!!

Środa  26.04.2022  ||    Dodała  Irena B.