KRONIKA SZKO£Y PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAW£A II W SANOKU

287 |  XII M³odzie¿owa PARADA NIEPODLEG£O¦CI - 80 rocznica wybuchu Powstania w Getcie...

STRONA G£ÓWNA

Uczniowie naszej szko³y, klasa 6a, 8a i 1a uczestniczyli w XII M³odzie¿owej  Paradzie Niepodleg³o¶ci, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Sanoku.

W tym roku postanowili¶my uczciæ 80. rocznicê wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Powstania, które wybuch³o 9 kwietnia 1943 roku, trwa³o miesi±c i poch³onê³o dziesi±tki tysiêcy ofiar.

22 lipca 1942 roku, rozpoczê³a siê akcja likwidacyjna getta. Do komór gazowych Treblinki odje¿d¿a³y transporty dzieciêce. Na ¶mieræ posz³o blisko cztery tysi±ce maluchów z wszystkich sierociñców. W¶ród nich by³o 200 wychowanków Janusza Korczaka, który by³ wielkim przyjacielem dzieci.

Czwórkami, godnie i w ciszy z uniesion± g³ow± id± na ¶mieræ.
„Stary Doktor” dwójkê najm³odszych trzyma za rêce.
Do koñca nie opu¶ci tych, których najbardziej pokocha³
.

Pamiêæ o ich bohaterstwie i czynach przetrwa³a do dzi¶ i miejmy nadziejê, ¿e nigdy siê nie powtórz±. S³owa Janusza Korczaka niech bêd± drogowskazem dla wszystkich doros³ych:

„Dziecko chce byæ dobre.
Je¶li nie umie- naucz.
Je¶li nie wie - wyt³umacz.
Je¶li nie mo¿e - pomó¿”.

Uczniowie przygotowywali siê do porady pod kierunkiem pañ: Pelagii B±k, Ireny Bojarskiej, Ewy Zaj±c, Renaty Handermander, Anny Fedyñ.

Pi±tek  28.04.2023  ||    Doda³a  Pelagia B.