307 |  Projekt edukacyjny w klasie 3a "MOJA PRZYGODA Z BAŚNIĄ"...

W klasie 3a wdrażany jest projekt edukacyjny „Moja przygoda z baśnią”, w ramach którego uczniowie uczestniczą w zajęciach poświęconych baśniom i ich twórcom.

Najwięcej miejsca poświęcono twórczości słynnego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena, ze względu na duże wartości poznawcze i wychowawcze jego utworów.

Dzieci poznały dzieje jego życia, a podczas zajęć omawiały wybrane baśnie.

Na ostatnich zajęciach z tego cyklu uczniowie pracowali w oparciu o samodzielnie przeczytaną w domu baśń „Brzydkie Kaczątko”. W klasie miały miejsce popisy w pięknym czytaniu wybranych fragmentów baśni, wyodrębniano postacie oraz porządkowano główne wydarzenia, wskazywano wydarzenie fikcyjne oraz „dobro” i „zło” jako główny element baśni.

Dużo emocji dostarczyło dzieciom odgrywanie scenek dramowych, w których przyjęły role głównych postaci z baśni. W tytułową postać wcielił się Bartosz Węgrzyniak, który  – jako Brzydkie Kaczątko- musiał znosić okrutne traktowanie innych zwierząt. Na koniec miał za zadanie wypowiedzieć się na temat uczuć, które towarzyszyły mu, gdy był poniżany przez inne zwierzęta.

Jak stwierdził, było mu „…bardzo smutno, przykro, czuł się odtrącony, samotny, nieakceptowany, upokorzony i gnębiony…”. Kiedy przemienił się w łabędzia rozpierała go duma i radość.

Na zakończenie zajęć dzieci miały odpowiedzieć na pytanie:

Jaki jest morał z tej baśni, czyli czego uczymy się dzięki opowieści?

Dzieci bez problemu sformułowały odpowiedź na postawione pytanie:

Nie wolno oceniać innych ludzi po wyglądzie, traktować  ich źle tylko dlatego,
że inaczej wyglądają, ubierają się czy też zachowują. Każdy powinien być traktowany z szacunkiem i życzliwością.
Chcemy być lubiani, chcemy, aby inni bawili się z nami, żeby z nami spędzali czas.
Chcemy być tak szczęśliwi jak kaczątko, które na końcu baśni zamieniło się w pięknego łabędzia.

Wtorek  16.05.2023  ||    Dodała  Anna B.