370 |  "Drzwi, które mówią…", czyli niezwykła historia sztuki romańskiej w klasie 5a...

Uczniowie klasy 5a na lekcjach plastyki i historii realizowali projekt edukacyjny dotyczący sztuki romańskiej w Polsce. Pokłosiem podjętych działań było plastyczne przedstawienie scen z życia i męczeńskiej śmierci Świętego Wojciecha.

Historia życia i śmierci Świętego Wojciecha przetrwała do naszych czasów w niezwykłej formie – została przedstawiona na Drzwiach Gnieźnieńskich. Dawniej proces chrystianizacji miał – poza aspektem religijnym – również aspekt edukacyjny, ponieważ to zakonnicy, jako jedni z niewielu w ówczesnym społeczeństwie, potrafili pisać i czytać. Osoby niepiśmienne mogły poznawać przeróżne zjawiska, postacie czy wydarzenia religijne i historyczne dzięki przedstawieniom obrazkowym.

I właśnie taką opowieść w obrazach ukazują Drzwi Gnieźnieńskie, czyli osiemnaście kwater – po dziewięć na skrzydło – opowiadających żywot misjonarza. Poznawanie opowieści rozpoczyna się przewrotnie od dołu lewego skrzydła – widzimy tam narodziny i okres dorastania Wojciecha. Następnie wzrok kierujemy na prawe skrzydło, na którym, śledząc już historię od góry do dołu, obserwujemy przybycie świętego do Prus, jego misję, a następnie męczeńską śmierć i wykupienie zwłok.

Każdy uczeń wykonał z masy solnej jedną kwaterę, którą następnie zaprezentował klasie na podsumowanie projektu.

Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pelagii Bąk.

Wtorek  27.06.2023  ||    Dodała  Pelagia B.