8 |  Żołnierzom WRZEŚNIA...

Uczniowie naszej szkoły razem z harcerzami Hufca ZHP Ziemi Sanockiej (w tym naszą 9 DH) uczestniczyli w patriotycznym spotkaniu w Bykowcach.

Uroczystość ta upamiętnia potyczkę oddziałów polskich i niemieckich, która miała miejsce 10 września 1939 roku w Bykowcach koło Sanoka. Plutonem karabinów maszynowych dowodził tu inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba.

Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, widząc, że nie da się obronić pozycji, rozkazał wycofać się pozostałym przy życiu żołnierzom. Sam pozostał na stanowisku, prowadząc ogień z karabinu maszynowego. Po wyczerpaniu się amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a w końcu zastrzelony przez niemieckiego oficera. Ciała jego nie pozwolono pochować. Dopiero po kilku dniach zwłoki bohaterskiego oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Tam również pochowano poległych wraz z nim 5 żołnierzy.

Dla uczczenia ich pamięci, pół wieku temu, w 1971 roku przy drodze w Bykowcach stanął kamienny pomnik przedstawiający poszarpaną flagę narodową. Kilka lat temu odnowiono żołnierskie nagrobki. Płytę i krzyż na grobie Mariana Zaremby ufundowali leśnicy z Nadleśnictwa Brzozów. Dopiero w 2004 roku ustalono tożsamość jednego z poległych w potyczce. Okazał się nim Leon Urbaniak – „leśniczy z gór”, jak zapisał o nim jeden z towarzyszy walki w liście do rodziny. Przez 60 lat leśnik, który oddał swe życie dla Ojczyzny pozostawał bezimienny.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą, następnie uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą p. Pelagią Bąk i harcerze pod opieką dh Agnieszki Cecuły i komendantki hufca - Marii Kurkarewicz złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy.

Kolejno na cmentarzu miała miejsce modlitwa za poległych oraz salwa honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

!!!  Warto nadmienić, że w naszej szkole znajduje się Izba Pamięci poświęcona poległym żołnierzom,
która systematycznie jest wzbogacana o nowe materiały i źródła historyczne
  !!!

Wtorek  12.09.2023  ||    Dodała  Pelagia B.