25 |  28 września - Światowy Dzień Jabłka w klasie 1a...

Uczniowie klasy 1a należycie świętowali ten ważny dzień. Dlaczego ważny?

Każdy powinien znać powiedzenie "Jedno jabłko dziennie, trzyma lekarza z daleka ode mnie". Dlatego też dzieci poznały właściwości zdrowotne jakie posiada wszystkim znany owoc - JABŁKO. Niestety zdarza się, że jest ono niedoceniane, czasem wręcz niezauważalne, zbyt pospolite. ALE po dzisiejszym dniu wiele się zmieniło... Wszystkie dzieci naszej klasy tego dnia przyszły ubrane w kolory charakterystyczne dla danych rodzajów jabłek oraz w wykonanych przez siebie opaskach na głowy z symbolem jabłuszek.

Dzień rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej wprowadzającej w temat zajęć oraz od gier on-line dotyczących tematu jabłek. Następnie nakryliśmy do stołu i estetycznie ozdobiliśmy go. Wychowawczyni klasy, p. Sabina Kurasik, przedstawiła cykl rozwoju jabłoni, jej budowę, jak również budowę jabłka. Uczniowie dowiedzieli się również ile i jakie witaminy znajdują się w tym owocu, za co są odpowiedzialne w naszym organizmie i dlaczego warto je spożywać. Przedstawiono wiele ciekawostek jak, np. co ma wspólnego jabłko z Izaakiem Newtonem i grawitacją oraz dlaczego przekrojone jabłko brązowieje, a sok jabłkowy już nie. Poznaliśmy nowe powiedzenia o jabłkach oraz przypomnieliśmy te dobrze nam znane.

Oprócz apetycznie i kolorowo nakrytego stołu, dzieci poznały różne rodzaje jabłek, ich nazwy, formy podania, potrawy z jabłek w różnej odsłonie, które w dalszej części dnia uczniowie mieli okazję skosztować oraz samodzielnie przyrządzić mus jabłkowy.

Podczas świętowania Dnia Jabłka nie obyło się bez zdrowej rywalizacji, a mianowicie krótkiego klasowego konkursiku "Mistrza szybkiego liczenia".

Dzień zakończyliśmy wykonując pracę plastyczną z kulek bibuły, wyklejając drzewo jabłoni, ćwicząc przy tym paluszki.

!!! Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów kl. 1,,a" za zaangażowanie i przygotowanie pysznych potraw z jabłek !!!

Czwartek  28.09.2023  ||    Dodała  Sabina K.