KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU

 

83 |  Jesteśmy współtwórcami PUBLIKACJI...

STRONA GŁÓWNA

„Ojczyzna to nie  kraj, w którym mieszkasz,
Ale kraj, którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie

S. Pacek

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „POLSKA- OJCZYZNA, JAKĄ W SERCU NOSZĘ”.

Żyjemy w ciekawych, ale i trudnych czasach. To na nas dorosłych spoczywa obowiązek zapewnienia naszym dzieciom bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości. Nie możemy jednak zapominać o tym, że dzieci też obserwują nas i mają swoje przemyślenia. Jak często je o to pytamy? Czy wiemy, co myślą, o czym marzą, jak widzą przyszłość i jak oceniają ojczyznę?

Zadanie plastyczne polegało na przedstawieniu portretu Ojczyzny, widziane oczami młodych. To portret ojczyzny widziany oczami naszych dzieci, szczere spojrzenie młodego pokolenia na kraj, w którym przyszło im żyć, co chciałyby zrobić dla ojczyzny, co im się nie podoba. Jak chciałyby to zmienić, jakie mają uczucia do Polski, jaką chciałyby mieć ojczyznę? Jednym słowem, co młodzi Polacy myślą o Polsce.

Jiddu Krishnamuti powiedział: „Gdybyśmy kochali swe dzieci, nie byłoby wojen”. Weźmy do serca te słowa i zadbajmy o to, aby nasze dzieci mówiły, że ojczyzna to bezpieczne miejsce oraz że mieszkają w niej mądrzy i kochający ludzie. Miejsce, w którym dzieci odkrywają i szlifują swoje talenty, a potem jako młodzi ludzie nabierają mocy sprawczej i rosną im skrzydła, i z którego wyruszają , aby tworzyć piękny świat. Świat, w którym dla każdego jest godne miejsce.

PRACE LAUREATÓW w ramach nagrody zostały opublikowane w publikacji: Młodzi Polacy o Polsce. Antologia utworów laureatów konkursów literackiego i plastycznego „Ojczyzna, jaką w sercu noszę”. Możemy zobaczyć prace Mai Podstawskiej i Wiktorii Król, które tworzyły pod kierunkiem  nauczycielki historii i plastyki Pelagii Bąk.

Konkurs objął Patronatem Honorowym Minister Edukacji i Nauki.

 

Środa  15.11.2023  ||    Dodała  Pelagia B.