158 |  Matematyka w praktyce w klasie 1a, czyli co mogę kupić za 12 złotych...

EDUKACJA MATEMATYCZNA nie musi dotyczyć tylko pracy z podręcznikiem. Bardzo ważne są również zajęcia praktyczne.

Klasa 1a póki co poznała liczbę 12 oraz pojęcie "reszty". Dlatego też nasza klasa zamieniła się w sklep. Dzieci miały do dyspozycji wycięte przez siebie pieniążki, sprzedawca miał za zadanie wydawać resztę o ile była taka potrzeba. Jego zadaniem było również od czasu do czasu "oszukać" klienta, aby zobaczyć czy jest uważny i czy uważnie robi swoje zakupy. Niektórzy nie dali się złapać, w głowie mieli obliczone swoje wydatki, ale zdarzyło się też tak, że nie wszyscy byli wystarczająco uważni. Wyciągnęli z tego wnioski.

Następnie poszliśmy o krok dalej. Chętne dzieci mogły zaopatrzyć się w 12 złotych i wyszliśmy na spacer do pobliskiego supermarketu BIEDRONKA. Dzieci musiały zaplanować swoje zakupy, odczytywać ceny, w razie niepewności udać się do czytnika i umiejętnie z niego skorzystać, podsumować zakupy, zrobić w pamięci obliczenie czy wystarczy im pieniędzy, ewentualnie zrezygnować z danego produktu, który przewyższa nasz budżet. Każdy w pełnym skupieniu robił zakupy, szacował, obmyślał. Następnie wspólnie udaliśmy się do kasy. Uczniowie wiedzieli, że należy ustawić się w kolejce, poczekać, przywitać się ze sprzedawczynią, policzyć wydaną resztę, podziękować, powiedzieć do widzenia.

!!!  Dzieci wspólnie stwierdziły, że robienie zakupów nie jest aż tak łatwą sprawą
 mając ograniczony budżet. Zapewne wzbogaciły się w nowe wnioski i doświadczenie  !!!

Piątek  12.01.2024  ||    Dodała  Sabina K.