KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU

 

166 |  LODOWE KULE, czyli zimowy eksperyment w klasie 1a...

STRONA GŁÓWNA

Zima to czas kiedy nadchodzi okazja, aby wykonać wiele niesamowitych eksperymentów, niemożliwych do wykonania w innych warunkach. Ciekawość świata, a co za tym idzie, chęć zrozumienia i wytłumaczenia pewnych zjawisk jest czymś naturalnym dla każdego pytającego dziecka.

Ostatnio uczniowie klasy 1a wykonali w domu eksperyment ze śniegiem i z wodą. Wyciągnęli wnioski do postawionego pytania: Czy śnieg jest czysty?

Natomiast tym razem sięgnęliśmy głębiej, zimniej, mroźniej. Ten eksperyment wymagał troszkę więcej zaangażowania i czasu. Jedno z doświadczeń, które może się udać tylko na mrozie, a jego wykonanie daje spektakularne efekty.

Zamarzający barwnik daje niesamowity efekt kolorowych igieł wewnątrz balonu z wodą. Kule, które powstały uczniom wyglądają zachwycająco. Ponadto eksperyment i zdjęcia przesłane przez uczniów będą świetną bazą dydaktyczną do dyskusji na temat stanów skupienia wody i idei eksperymentowania. Wnioski będziemy wyciągać wspólnie w klasie podczas lekcji na edukacji przyrodniczej.

Eksperymenty kształtują wśród uczniów umiejętności takie jak:

--- myślenie naukowe – umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody,
--- uczenie się, jako sposób zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji,
--- kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata i w dążeniu do prawdy,
--- obserwowanie i prowadzenie prostych doświadczeń przyrodniczych, analizowanie ich i wiązanie przyczyny ze skutkiem.

!!!  Zapraszamy do pooglądania wyników naszego doświadczenia  !!!

 

Sobota  20.01.2024  ||    Dodała  Sabina K.