18 |  Narodowe Czytanie "KORDIANA", Juliusza Słowackiego...

“Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

„KORDIAN” J. Słowacki

Tegorocznym bohaterem akcji Narodowego Czytania – obchodzonej pod patronatem Pary Prezydenckiej stał się dramat romantyczny Juliusza Słowackiego - “Kordian”, o którym tak napisał Prezydent RP w swym liście:

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje,
że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji,
a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.

W ramach obchodów 13. edycji tej akcji uczniowie klas 4-8 SP6 obejrzeli prezentacje o Juliuszu Słowackim i jego dziele oraz próbowali swoich sił w głosowej interpretacji tekstu.

Młodsi uczniowie poznali animowaną bajkę “O Janku, co psom szył buty” pojawiającą się w I akcie “Kordiana” i na zajęciach sporządzili do niej ilustracje.

Uczniowie klas 5–8 na lekcjach języka polskiego zaprezentowali wzorcowe czytanie tekstu oraz wykonali różnorodne zadania w oparciu o poznany fragment.

!!!  Warto podkreślić, iż Nasi Uczniowie po raz kolejny włączyli się w obchody tej ogólnopolskiej akcji  !!!

Poniedziałek  16.09.2024  ||    Dodała  Irena B.