KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


69 | Poznajemy uroki najbliższej okolicy...

STRONA GŁÓWNA

17.10.2018 r. uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią panią Sabiną Kurasik, wybrali się na wycieczkę na Ścieżkę Dydaktyczno-Przyrodniczą "POLANKI" w Bykowcach.

Piękny, słoneczny dzień zachęcał do długiego spaceru w rezerwacie leśnym. Przed wejściem do rezerwatu przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w nim i czego nie należy robić. Październik jest najpiękniejszy jesienią, dlatego też przez cały czas obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące w niej zmiany.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od pogadanki na temat pracy leśniczego, którym jest mama jednego z uczniów naszej klasy – pani Katarzyna Michniowska. Wraz z panem Grzegorzem Dziubą, również leśniczym, bardzo wyczerpująco odpowiadała na każde pytanie dzieci. Po wprowadzeniu nas w temat wycieczki ruszyliśmy przed siebie.

Ścieżka dydaktyczna zawiera 10 przystanków. Po przejściu kilkudziesięciu metrów, na przystanku pierwszym, podziwialiśmy walory drzewostanu z udziałem buka, dębu szypułkowego i olszy czarnej. Leśnicy opowiadali dzieciom wiele ciekawostek związanych między innymi w jaki sposób odróżnić świerki od jodeł.

Następnie gdy dotarliśmy do punktu widokowego, mieliśmy okazję podziwiać odległe krajobrazy, robić piękne zdjęcia na pamiątkę.

Dzieci co krok oglądały rośliny, drzewa, owady używając lupy oraz podziwiały przez lornetki różne gatunki ptaków. Czuliśmy się jak prawdziwi detektywi w poszukiwaniu tropów i śladów zwierząt. Mieliśmy to szczęście, że natknęliśmy się na ślady dzików, które szukały pożywienia zanim nadeszliśmy.

Chwilę na odpoczynek wykorzystaliśmy docierając do 2 źródeł: siarkowego zabudowanego kamienną cembrowiną oraz wolno płynącego o rdzawej barwie, zawierającego żelazo.

Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Udało się usłyszeć śpiew ptaków. Mieliśmy okazję zobaczyć kowalika, który jako jedyny w Polsce potrafi chodzić po drzewie głową do dołu. Gdy dotarliśmy do końca naszej trasy, wszyscy usiedliśmy przy ognisku, piekąc wspólnie kiełbaski.

Ale to nie był jeszcze koniec wrażeń. Dzieci miały okazję zrobić ślady na piasku różnych leśnych zwierząt, próbując odgadnąć do kogo należą. Niejednokrotnie zaskoczyli swoją wiedzą leśniczych, za co zostali pochwaleni.

Państwo leśniczy: Pani Katarzyna Michniowska oraz Pan Grzegorz Dziuba rozdali jako nagrodę wszystkim małym uczestnikom wycieczki drewniane medale z wybranymi przez nich zwierzętami leśnymi. Oprócz tego nasi mali przyrodniczy detektywi otrzymali książeczki na temat odwiedzonego przez nas miejsca.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnymi zabawami, konkurencjami przygotowanymi przez panią Sabinę Kurasik. A przede wszystkim – z uśmiechem na twarzy!

!!!  Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Michniowskiej oraz Panu Grzegorzowi Dziubie
za cierpliwe oprowadzenie nas po rezerwacie, zapoznaniu dzieci z pracą leśnika, pozytywne nastawienie oraz miłą atmosferę.
Dziękujemy za możliwość zorganizowania tak bogatej w atrakcje wycieczki.
Dziękuję również Pani: Małgorzacie Kopiec, Małgorzacie Targowskiej, Urszuli Wisłockiej
oraz Barbarze Król za pomoc w opiece przy dzieciach  !!!

 

     Niedziela  21.10.2018  ||    Dodała:  Sabina K.