KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


74 | Uczniowie klasy I z wizytą w MLEKOVICIE...

STRONA GŁÓWNA

W poniedziałek, 22.10.2018 r., uczniowie klasy 1 pod opieką wychowawczyni pani Sabiny Kurasik udali się na wycieczkę do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Sanoku.

Celem wycieczki było zapoznanie się z procesem wytwarzania mleka, produktów mlecznych, poznanie zawodów wykonywanych w zakładzie, jak również poznanie zawodu mamy jednego z uczniów naszej klasy, zgodnie z omawianym blokiem tematycznym "Moja rodzina”.

Pani Agnieszka Maciejewska – kierowniczka produkcji – powitała nas, a następnie zaprosiła do pomieszczenia, w którym czekał na dzieci stół zastawiony produktami mlecznymi takimi jak: sery (wędzone, szwajcarskie, bryndza, sery białe itd.) o różnych kształtach, wielkościach i kolorach, jogurty o różnych smakach, kefiry, śmietany.

Na początku spotkania pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o miejscu, w którym się znajdują oraz o zasadach, których należy przestrzegać. Opowiedziała również o zawodach wykonywanych w tym miejscu pracy. Dzieci powitał też Dyrektor Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Pan Michał Dąbrowski, który również przeprowadził krótką pogadankę na temat funkcjonowania zakładu Mlekovity. Uczniowie kl. 1 mieli okazję skosztować różnego rodzaju serów przygotowanych przez pracowników.

Następnie dzieci otrzymały odpowiedni strój, który każdy wkłada na siebie, gdy chce wejść na halę produkcyjną.

Przed wejściem zostaliśmy pouczeni o przestrzeganiu higieny, która jest bardzo ważna, zwłaszcza w tym miejscu pracy, dlatego też każdy umył i zdezynfekował dłonie. Pierwszym punktem, do którego weszliśmy był punkt odbioru mleka. Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy gdzie i jak jest przechowywane mleko zanim dostanie się na sklepowe półki. Zobaczyły również cysternę, która takie mleko przewozi. Następnie udaliśmy się do produkcji jogurtów. Widzieliśmy jak pracują ludzie oraz maszyny. Mieliśmy okazję zobaczyć jak produkuje się ser oraz odwiedziliśmy laboratorium chemiczne, w którym widzieliśmy jak jedna z pań bada jakość produktów.

Pani Agnieszka starała się nam jak najlepiej i najdokładniej przybliżyć tajniki produkcji różnych produktów mlecznych, a najlepszym przykładem była praktyka. Tutaj niezwykłą atrakcją dla nas wszystkich była możliwość samodzielnego wykonania serów wędzonych o dowolnych kształtach. Zabawy było co niemiara, a dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi mleczarze, a przede wszystkim na własne oczy zobaczyć jak powstaje ser, który jemy na co dzień. Na swoje wytwory dzieci musiały poczekać 2 dni (aż ser się uwędzi).

Kolejnym punktem naszej wyprawy było zgadywanie smaku różnego rodzaju jogurtów za pomocą zmysłów. Dzieci otrzymały w plastikowych pojemniczkach jogurty w 5 smakach. Każdy po jednym. Ich zadaniem było dopasowanie kartonika, na którym był dany owoc, do jogurtu, którego kosztowali. Nie było to łatwym zadaniem, ale większości z nas udało się odgadnąć. Pan Dyrektor mówił wiele ciekawostek na temat produktów mlecznych, np. dowiedzieliśmy się, między innymi, dlaczego ser żółty ma dziury? Nie, nie przez myszki, jak to dzieci na początku mówiły. Zdziwiło nas to, gdy pan powiedział, że dzieje się tak przez specjalne bakterie, które te dziury powodują. Tym samym dzieci dowiedziały się, że istnieją bakterie dobre i złe.

Degustacja produktów mlecznych, które w tym dniu smakowały wyjątkowo, była miłym zakończeniem naszej wyprawy.

Przed wyjściem z zakładu dzieci otrzymały po jogurcie. Bardzo miłym gestem, powodującym uśmiech na twarzach dzieci, było wręczenie przez Panią Agnieszkę Maciejewską oraz Pana Michała Dąbrowskiego dużej maskotki - krówki, która od tego momentu stała się naszą maskotką klasową oraz miłym wspomnieniem z wycieczki.

!!!  Pragnę podziękować Dyrektorowi Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Oddziału w Sanoku Panu Michałowi Dąbrowskiemu
za umożliwienie przeprowadzenia wycieczki oraz kierowniczce produkcji Pani Agnieszce Maciejewskiej
za przekazanie wiedzy w tak przystępny dla dzieci sposób, za przygotowanie ciekawych zajęć i wielu atrakcji  !!!

 

     Środa  24.10.2018  ||    Dodała:  Sabina K.