96 | Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych...

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przypadającego na październik, w Sanockiej Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej z siedzibą w Krośnie miało miejsce niecodzienne wydarzenie artystyczne.

Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią panią Sabiną Kurasik oraz wraz z panią Renatą Handermander mieli okazję uczestniczyć w spektaklu pt. "Zakurzone skarby” przygotowanym przez Stowarzyszenie Świetlik z Sanoka. W nagrodę za świetne wyniki oraz zaangażowanie w czytelnictwo, pani Renata Handermander zorganizowała specjalnie dla naszej klasy wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku.

Spektakl miał bardzo ważny przekaz, zwłaszcza dla współczesnych dzieci, którym trudno uwierzyć dzisiaj, że kiedyś nie było telefonów komórkowych, tabletów, laptopów. Dawniej bawiło się na podwórku biegając, śmiejąc się, a dzieci były szczęśliwsze. Niestety dzisiaj spora ich część spędza wolny czas w domu, przed ekranami, zapominając o zabawkach, mając ich pod dostatkiem, a na których osadza się już tylko kurz. Te zapomniane „skarby” można odkryć w kątach strychów i w starych szafach. Największa wartość tych zabawek to związane z nimi historie ich właścicieli i sentymenty jakimi je darzyli.

Warto wspomnieć, iż przedstawienie, zostało wyróżnione na jednym z konkursów przez znanego aktora – Artura Barcisia.

Nasi widzowie byli pod wrażeniem i nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Kolejnym etapem naszej wizyty było zwiedzanie biblioteki oraz poznanie specyfiki jej funkcjonowania. Dzieci próbowały przez system zamówić książkę (czyli w inny sposób niż w naszej szkolnej bibliotece), odebrać zamówienie, nabić wypożyczoną książkę na komputer. Zobaczyły, że w dzisiejszych czasach wiele rzeczy jest skomputeryzowanych. Odwiedziliśmy również archiwum, gdzie zobaczyliśmy książki, których wypożyczyć już nie można ze względu na ich „wiek”. Były tam książki mające ponad 100 lat.

Dzieci były pod wrażeniem, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o innej bibliotece w swoim mieście, a przede wszystkim mogli uczestniczyć w przedstawieniu o tak ważnym w dzisiejszych czasach problemie.

!!!  Bardzo dziękujemy pani Renacie Handermander za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu,
a kierowniczce filii pani Irenie Florczak za cierpliwe oprowadzenie dzieci po swoim miejscu pracy  !!!

Czwartek  7.11.2018  ||    Dodała:  Sabina K.