KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


109 | Międzynarodowy Dzień Zdrowego Gotowania i Jedzenia...

STRONA GŁÓWNA

6 listopada 2018 już po raz TRZECI w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowego Gotowania i Jedzenia.

Święto to zostało  zapoczątkowane w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i organizację zrzeszającą Szefów Kuchni.

Celem obchodów tego dnia jest przede wszystkim promowanie zdrowego jedzenia wśród dzieci, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, a także informowanie o konsekwencjach złej diety. 

W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych i jedną z nich jest kampania “ŚNIADANIE DAJE MOC”. Gdyż rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów.

Dlatego też tegoroczne obchody zaczęliśmy właśnie od  wspólnego przygotowywania zdrowego, drugiego (dla niektórych pierwszego) śniadania. Gdyż jak pokazują najnowsze badania blisko 40% uczniów nie je śniadania w domu, a przecież jest to jeden z najważniejszych posiłków. Uczniowie wraz z wychowawcami w swoich klasach przygotowywali kanapki, sałatki i inne pyszne, zdrowe przekąski.

Po zjedzeniu przepysznego i odżywczego śniadania, uczniowie wraz z nauczycielami udali się na sale gimnastyczną, gdzie czekali na nich zaproszeni goście z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, czyli p. Agata Wójcik wraz z młodzieżą uczącą się w tej szkole i propagującą zdrowy styl życia. Nasi uczniowie wysłuchali prelekcji żywieniowej, dowiedzieli się m.in. ile posiłków należy zjadać w ciągu dnia, co to znaczy zbilansowana dieta, co warto zjeść na drugie śniadanie w szkole. Nie odbyło się oczywiście bez pytań do publiczności, gdzie nasi uczniowie wykazali się świetną znajomością tematyki zdrowego żywienia, a w szczególności bardzo aktywnie odpowiadały maluchy z oddziału zerowego i pierwszej klasy, uzyskując w nagrodę przepyszne jabłuszka.

Po niezwykle ciekawej prelekcji czekało nas wielkie zaskoczenie, ku uciesze publiczności odbył się pokaz free stylu z pizzą! Chłopaki z ZS nr 1 zaprezentowali nam mnóstwo bardzo trudnych trików, które wykonywane były w rytm muzyki. Nasi uczniowie również mogli spróbować „zakręcić” pizzą, co okazało się bardzo trudną dyscypliną.

Obchody Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zakończyliśmy częścią artystyczną, którą w tym roku wykonali uczniowie klasy 4b i 5a pod kierownictwem wychowawczyń p. Anny Fedyń i p. Eweliny Krawiec. Podsumowany został również nasz Szkolny Konkurs pt. ”O zdrowie dbamy, bo jedno je mamy”, rozgrywany był on w 2 kategoriach wiekowych:

--- uczniowie klas 1-3 mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną zgodną z tematyką konkursu,
--- uczniowie klas 4-8
mieli nakręcić spot reklamowy również zgodny z ideą konkursu.

Zwycięzcy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i owocowe nagrody, nagrodzone prace do obejrzenia w naszej galerii, a oto wyniki:

Kategoria klas 1-3:

I miejsce – Szymon Kielman z klasy 3
II miejsce – Maja Grega z klasy 2
III miejsce – Magdalena Bochnak z klasy 2
Wyróżnienie – Jakub Wisłocki z klasy 3 i praca zbiorowa klasy 1

Kategoria klas 4-8:

I miejsce – Deshawn Kurasik i Karol Masłowski z klasy 5a
II miejsce – Natalia Jagniszczak i Izabela Kmicińska klasy 7
III miejsce – Tomasz Gefrerer i Maciej Gibała z klasy 6

!!!  Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom i Nauczycielom  !!!
którzy byli zaangażowani w pomoc i organizację tego dnia, wspólnie spędzony czas był okazją do zabawy i nauki,
która przybliżyła na pewno każdemu z nas tematykę zdrowej żywności.
Koordynatorami projektu obchodów Dnia Zdrowego Gotowania i Jedzenia w naszej szkole były panie Anna Fedyń i Ewelina Krawiec.

 

     Czwartek  15.11.2018  ||    Dodały:  Anna F. i Ewelina K.