KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


156 | Nasi goście z odległej Brazylii, Meksyku i Chin...

STRONA GŁÓWNA

W dniach 17 – 21 grudnia 2018 w naszej szkole gościli studenci z odległych stron świata, w ramach projektu realizowanego przez Organizację Studencką AIESEC.

AIESEC to przede wszystkim kontakt z przedstawicielami różnych kultur świata pozwalający młodzieży na poszerzenie świadomości międzykulturowej oraz spojrzenie na świat z innej perspektywy. Kluczową korzyścią jest wykorzystywanie języka angielskiego w praktyce, gdyż warsztaty w ramach projektu odbywają się właśnie w tym języku.

Naszymi gośćmi byli: Bernardo z Brazylii, Melissa z Meksyku oraz Yuhui Wan (Eva) z Chin.

Studenci mieszkali w gościnnych domach uczniów naszej szkoły.  Cały tydzień wypełniony był spotkaniami ze studentami, podczas których opowiadali oni o swoich krajach. Opowiadaniom towarzyszyły prezentacje multimedialne, z których mogliśmy dowiedzieć się gdzie leżą powyżej wspomniane państwa, jaka jest ich historia, zwyczaje świąteczne, obyczaje oraz jak wygląda codzienne życie ich mieszkańców. Nasi uczniowie ze starszych klas również przygotowali prezentacje oczywiście po angielsku, na których prezentowali polskie tradycje i zwyczaje świąteczne oraz opowiadali o historii Polski, Sanoku oraz o zabytkach a także o ciekawych miejscach w mieście. W czasie wolnym wolontariusze wraz z chętnymi uczniami i opiekującą się nimi nauczycielką j. angielskiego p. Eweliną Krawiec zwiedzali nasze miasto między innymi Muzeum Historyczne, Skansen i okolice.

Dzięki gościnności Państwa Łapiszczak (rodziny goszczącej) nasi przyjaciele mogli dla Nas ugotować swoje popisowe dania ze swojego kraju. Podane zostały również tradycyjne polskie potrawy tj. żurek, fasolka po bretońsku czy makowiec, które bardzo im smakowały.

Studenci uczestniczyli również w spotkaniach wigilijnych w klasach oraz mieli okazję zobaczenia Jasełek oraz posłuchania kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Uczniowie dzięki tym spotkaniom nie tylko dowiedzieli się wiele o tak odległych krajach, lecz przede wszystkim doświadczyli, jak ważną rzeczą jest otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od jego koloru skóry, pochodzenia czy wyznawanej religii. Przekonali się, iż różnice między ludźmi nie muszą ich dzielić, a wręcz przeciwnie – mogą łączyć, rozbudzając wzajemną ciekawość i poszerzając horyzonty.

!!!  Pragnę serdecznie podziękować Państwu Łapiszczak oraz Państwu Szyniec
za przyjęcie do swojego domu naszych gości oraz za otwartość i życzliwość  !!!

 

     Środa  2.01.2019  ||    Dodała:  Ewelina K.