160 | "CHOINKA" dla ptaków...

„Sikoreczki, wróbelki, niech nie straszy was zima,
Pomożemy wam wichry i złe mrozy przetrzymać.
Niech wiatr hula po polach, mróz się sroży,
Śnieg pada, nie pozwoli wam zginąć
nasza szkolna gromada!”

Zima to trudny okres dla ptaków żyjących dziko. Bez wsparcia ludzi mogłyby zginąć,  zwłaszcza w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.

Dobrze wiedzą o tym „EKOLUDKI” z klasy II,  działający w Szkolnym Kole LOP, gdyż to właśnie one podjęły systematyczną akcję dokarmiania ptaków w „szkolnej stołówce”. Przed świętami przystroiły nawet choinkę dla ptaków. Znalazły się na niej wszystkie ptasie przysmaki: słoninka oraz sople, serca i dzwonki pełne ziaren.

Dokarmianie ptaków dzieci traktują nie tylko jako  sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również jako okazję do pogłębiania wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów, aby systematycznie dokarmiali i obserwowali ptaki w swoich przydomowych karmnikach.

Jest to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować.

UWAGA

!!! Należy  pamiętać, iż dokarmianie ptaków powinno odbywać się zgodnie z określonymi zasadami, gdyż prowadzone niewłaściwie może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku  !!!
!!!  WARTO JE NAJPIERW POZNAĆ  !!!

Czwartek  3.01.2019  ||    Dodała:  Anna B.