KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


212 | Odwiedzili nas Ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR...

STRONA GŁÓWNA

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe służy pomocą, gdy w górach pojawia się bezsilność, niemoc i brak możliwości wyjścia z trudnej sytuacji. Ratownicy niosą pomoc na wiele sposobów i w wielu różnych warunkach.

Uczniowie klasy szóstej i siódmej mieli okazję wysłuchać ciekawej opowieści o pracy ratownika górskiego. Gościliśmy przedstawicieli Grupy Bieszczadzkiej.

Został zaprezentowany sprzęt ratowniczy przez dwójkę pracowników GOPR – panią Karolinę i pana Krzysztofa. Przedstawiono sposoby wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia oraz zwrócono uwagę na strój, który należy ubierać w czasie wycieczek górskich. Pokazano sprzęt zimowy pomocny w pracy ratownika w górach. Specjalne narty, rakiety śnieżne oraz wyposażenie plecaka, w którym znajduje się apteczka, ale też kompas, mapa, śpiwór, itp.

Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób uchronić się przed niebezpieczeństwami w górach i jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Jak najszybciej skontaktować się z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym? Są na to trzy sposoby:

--- telefon alarmowy 985,
--- bezpośredni do GOPR 601-100-300,
--- darmowa aplikacja w smartfonie „Ratunek”
.

Przedstawiciele GOPR-u opowiedzieli uczniom o różnych przypadkach ratowania życia np. z pomocą defibrylatora.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawej prelekcji. Na koniec chętnym uczestnikom zajęć ratownicy zmierzyli tętno i poziom saturacji tlenem urządzeniem o nazwie pulsoksymetr. Uzyskaliśmy dużo informacji potrzebnych podczas pobytu w górach.

!!!  Dziękujemy pracownikom GOPR za ciekawą lekcję i ich codzienną pracę  !!!

 

    Czwartek  14.02.2019  ||    Dodał:  Krzysztof B.