KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


308 |  Wycieczka klasy 2a do Bazy Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku...

STRONA GŁÓWNA

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w ciekawych zajęciach, dotyczących czterech żywiołów. Są nimi: ogień, woda, powietrze, ziemia. Poznały ich pozytywne i negatywne skutki.

Aby usystematyzować i poszerzyć wiedzę dotyczącą OGNIA, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa, udały się na klasową wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku.

Zwiedzanie budynku rozpoczęły od Sali Edukacyjnej „OGNIK”, gdzie podczas ciekawych zajęć uczniowie uczyli się:

--- prawidłowego powiadamiania służb ratowniczych,
--- jak zachować się podczas pożaru w domu lub szkole,
--- poznały znaki ewakuacyjne,
--- o zagrożeniach w domu,
--- dlaczego czad nazywany jest „cichym zabójcą” oraz jak w prosty sposób uniknąć zaczadzenia.

Najwięcej emocji wzbudziła u dzieci ewakuacja z zadymionego pomieszczenia, symulującego pożar. Następnie dzieci zwiedziły Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego.

Z opowiadań Panów dowiedziały się na czym tak naprawdę polega praca strażaka. Zazwyczaj zawód ten kojarzony jest z gaszeniem pożarów. Tymczasem do zadań strażaków należy także działalność ratownicza, np. podczas wypadków samochodowych, powodzi, silnych wichur, czy innych kataklizmów. Dowiedziały się też, że przy Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Nurkowego, a strażacy - nurkowie prowadzą działania ratownicze w akcjach ratowniczych w wodzie.

Panowie strażacy pokazali nam również różne rodzaje wozów strażackich i ich wyposażenie, opowiedzieli do czego służą poszczególne sprzęty.

Były to bardzo ciekawe i pouczające zajęcia, które utwierdziły nas w przekonaniu, że praca strażaka jest ciężka, odpowiedzialna, bardzo ryzykowna i niebezpieczna. Podziwiamy ich za odwagę, poświęcenie i za to, że zawsze można na nich liczyć.

Wierzymy, że tak przekazana wiedza na długo pozostanie w pamięci dzieci i przyczyni się do ich bezpieczeństwa, do czego zobowiązuje certyfikat, który otrzymały: „DZIELNY MAŁY STRAŻAK”.

!!!  Wychowawca klasy, p. Anna Blecharczyk bardzo dziękuje Państwu Kamili i Marcinowi Nieć
za pomoc w organizacji zajęć i sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas wycieczki  !!!

 

     Czwartek  6.06.2019  ||    Dodała:  Anna B.