327 |  "My Słowianie" - podsumowanie projektu...

W klasie IVa podsumowano projekt „My Słowianie – pradawna kultura pełna zagadek, czarów i obrzędów”.

Kultura Słowian byłą całkowicie podporządkowana cyklowi pór roku. Cztery główne święta Słowian były związane z równonocami oraz przesileniem letnim i zimowym. Wiele starych obrzędów przetrwało do dziś, m.in. topienie Marzanny, stypa, chrzest, święto gaika, czy święta pór roku:

--- 21 marca – Święto Jare poświęcone narodzinom nowego życia po mroźnej zimie. Święto poświęcone bogini Rodowi,
---21-22 czerwca-pierwszy dzień lata. Święto Kresu (Kupała) obchodzone ku czci ognia. To właśnie w noc tego święta rósł legendarny kwiat paproci, palono ogniska, puszczano wianki na wodę. Święto poświęcone bogu Dadźbóg Swarożycowi,
--- 23 września- pierwszy dzień jesieni, święto plonów poświecone bogom Perunowi i Dadźbóg Swarożycowi,
--- 21-22 grudnia - pierwszy dzień zimy. Święto poświecone bogu Welesowi,
--- postrzyżyny i wiele innych.

Kolejno uczniowie poznali wierzenia pradawnych Słowian.  Słowianie wierzyli w duchy przyrody, określane jako dziwy, czary i boginki, które zamieszkiwały głownie powietrze, obszary leśne, bagna i mokradła, wody, góry oraz obsiane pola.

Pokłosiem uczniowskich działań były zajęcia w plenerze czy wykonanie plakatów.  Uczniowie uświadomili sobie jak wiele z dawnej kultury słowiańskiej przetrwało do czasów dzisiejszych.

Koordynatorkami projektu były panie: Pelagia Bąk, Gertruda Lubieniecka-Jakiel

Środa  19.06.2019  ||    Dodała:  Pelagia B.