KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


5 | Narodowe Czytanie NOWEL...

STRONA GŁÓWNA

Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 roku, przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To cykl ogólnopolskich spotkań, podczas których są przypominane najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. Pierwszą lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W tym roku,  Prezydent RP Andrzej Duda, z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, wybrał, z okazji ósmej edycji, osiem nowel.

Lektury na Narodowe Czytanie 2019:

--- „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa,
--- „Dym” – Maria Konopnicka,
--- „Katarynka” – Bolesław Prus,
--- „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
--- „Orka” – Władysław Stanisław Reymont,
--- „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski,
--- „Sachem” – Henryk Sienkiewicz,
--- „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Przypomnienie wybitnych dzieł literatury narodowej, uwrażliwienie na piękno polszczyzny i promowanie czytelnictwa – to idee, które towarzyszyły organizacji tego wydarzenia w naszej szkole.

W akcję aktywnie włączyli się uczniowie klasy 8 i 6a, którzy sami, wzorcowo czytali wybrane utwory. Siódmoklasiści mieli przyjemność wysłuchać noweli „Dobra pani” w interpretacji pań: Katarzyny Koczeń i Renaty Handermander oraz koleżanki – Ani.

 

      Poniedziałek  9.09.2019  ||    Dodała  Zdzisława J.