KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


10   Gminne uroczystości z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej...

STRONA GŁÓWNA

We wtorek uczniowie klasy 7, poczet sztandarowy złożony z ósmoklasistów oraz harcerki  klasy 6a - reprezentowali naszą szkołę  na gminnych uroczystościach w Bykowcach, podczas których uczczona została pamięć polskich żołnierzy z 6 Pułku Strzelców Podhalańskich. Podhalańczycy  pod dowództwem ppor. rez. Mariana Zaremby 10 września 1939 r. polegli   w potyczce, osłaniając odwrót swojego oddziału przed atakiem Niemców z 1 Dywizji Piechoty Górskiej Wehrmachtu.

Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, widząc, że nie da się obronić pozycji, rozkazał wycofać się pozostałym przy życiu żołnierzom. Sam pozostał na stanowisku, prowadząc ogień z karabinu maszynowego. Po wyczerpaniu się amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a w końcu zastrzelony przez niemieckiego oficera. Jego ciała nie pozwolono pochować, co miało być przestroga dla okolicznej ludności. Dopiero po kilku dniach zwłoki bohaterskiego oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Tam również pochowano poległych wraz z nim 5 żołnierzy.

Dla uczczenia ich pamięci w 1971 roku przy drodze w Bykowcach stanął kamienny pomnik przedstawiający poszarpaną flagę narodową, pod którym co roku odbywają się uroczystości. Tegoroczne obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Licznie zebranych gości, wśród których byli samorządowcy, politycy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, uczniowie szkół terenu Sanoka i powiatu,  wprowadziła w nastrój zadumy nasza uczennica – Paulina Janik, wykonując utwór K. Klenczona „Biały krzyż”.

Po powitaniu przez panią wójt i wystąpieniu pracownika Muzeum Historycznego, delegacje uczestników, w tym nasza młodzież pod opieką Pani Dyrektor, oddały hołd poległym, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Następnie na cmentarzu, po krótkiej modlitwie za dusze żołnierzy Września 1939 roku, odbył się apel poległych i oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty na grobach bohaterskiego dowódcy i poległych żołnierzy.

 

      Środa  11.09.2019  ||    Dodali  Irena B. i Maciej K.