21   Czytanie "ASIUNI" w Bibliotece Szkolnej...

"Teraz się okazało, że wojna może nie tylko przyjść do domu,
ale nawet go zabrać. Nie ma domu, nie ma twojego łóżeczka, podusi ani kołderki.
Musisz iść spać do innego, cudzego domu, gdzie zamiast mamy jest jakaś obca pani…”.

To jest cytat z książeczki Joanny Papuzińskiej, pt.: "Asiunia”, której tekst wysłuchali uczniowie klasy 2 wraz z wychowawczynią p. Mariolą Bodnar podczas lekcji w Bibliotece Szkolnej w dniu 17 września b.r.

Tekst książki przybliżył uczniom, jak wyglądało życie dzieci i ich rodzin w czasie II Wojny Światowej, przez pryzmat dziecięcych wspomnień małej dziewczynki – autorki książeczki.

W klimat książki wprowadzono dzieci poprzez pokaz i omówienie prezentacji multimedialnych w powyższym temacie. Dzieci z uwagą wysłuchały nauczyciela bibliotekarza czytającego opowieści o losach dziecka, które wojna pozbawiła domu i rodziców, a liczne rodzeństwo skazała na tułaczkę wśród obcych ludzi.

Wspomnienie o II Wojnie Światowej, to trudny temat. Jednak uczy dzieci szacunku dla pamięci o tych, którzy zginęli za naszą wolność. Dzieci uświadamiają sobie także realia trudnej egzystencji, pełnej strachu, skazanej na przetrwanie, konfrontując ją z obecnym stylem życia, poczuciem bezpieczeństwa i komfortem.

Piątek  20.09.2019  ||    Dodała  Renata H.