22   Spotkanie w "Zaułku Literackim SPÓŹNIONY SŁOWIK" ...

W dniu 13 września 2019 r., w pięknym miejscu otoczonym zielenią i kwiatami, czyli „Zaułku Literackim SPÓŹNIONY SŁOWIK”, który powstał przy siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia ”ŚWIETLIK" w Sanoku, z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie – filia w Sanoku, odbyło się wspólne czytanie w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Nowele Polskie”.

W obecności licznie zgromadzonych słuchaczy - nauczyciele i uczniowie sanockich szkół, a także podopieczni instytucji wspierających osoby niepełnosprawne, odczytali fragmenty wszystkich polskich nowel, rekomendowanych  do zaprezentowania podczas i akcji. Zabrzmiały więc fragmenty nowel Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej i innych znakomitych pisarzy polskich, dla zasłuchanego grona dzieci i dorosłych. W spotkaniu wzięła także udział nasza szkoła, reprezentowana przez nauczyciela bibliotekarza, poprzez odczytanie noweli pt. „SACHEM", Henryka Sienkiewicza.

Ponadto pragnę podzielić się relacją z ważnej uroczystości, w jakiej mieli zaszczyt uczestniczyć członkowie szkolnego Klubu Przyjaciół Książki.

W dniu 10 czerwca 2019 r. na zaproszenie przedstawicieli Stowarzyszenia „Świetlik" oraz Biblioteki Pedagogicznej, uczennice ze Szkolnego Klubu "PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI uczestniczyły w niezwykłym wydarzeniu. Było nim uroczyste otwarcie tegoż „Zaułku" - miejsca, w którym zdolni twórcy –podopieczni stowarzyszenia, będą mogli rozwijać literackie pasje i dzielić się swoją twórczością z innymi.

Warsztaty Terapii Zajęciowej to miejsce niezwykłe. Przed uroczystością mieliśmy okazję podziwiać prace artystyczne niepełnosprawnych uczestników zajęć warsztatowych. Byliśmy zachwyceni wysokim poziomem artystycznym prac wykonanych różnymi technikami, powstającymi w pracowniach prowadzonych przez instruktorów z pasją i pomysłem oraz pracowitością, pogodą ducha i determinacją uczestników zajęć.

Uroczystość otwarcia odbyła się w ogrodzie przyległym do budynku "Warsztatów", w obecności licznie zgromadzonych gości z sanockich instytucji oświatowych oraz podopiecznych innych warsztatów. Część artystyczną stanowiły prezentacje teatralne oraz poetyckie –„POD PARASOLEM” - w wykonaniu podopiecznych stowarzyszenia oraz recytacja wierszy Juliana Tuwima zaprezentowana przez nasze uczennice.

Na pamiątkę otwarcia „Zaułku”, w centrum ogrodu, POSADZONO DRZEWKO.

Na koniec – gościnni gospodarze zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.

Spotkanie z podopiecznymi stowarzyszenia oraz efektami ich pracy i determinacji, było dla uczennic swoistą szkołą życia, a klimat uroczystości na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tych niezwykłych wydarzeniach.

!!!  Życzymy uczestnikom zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej - obiecującym literatom
oraz Instruktorom wielu dokonań twórczych  !!!

Piątek  20.09.2019  ||    Dodała  Renata H.