KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


54   Wycieczka klasy 3 do Fabryki CZEKOLADY...

STRONA GŁÓWNA

W dniu 30 września, uczniowie klasy III udali się na klasową wycieczkę do Korczyny. Tutaj, w kamienicy przy Rynku, mieści się Fabryka CZEKOLADY, założona przez Mirosława Pelczara.

W tym miejscu już na samym wejściu można poczuć się jak w bajkowym świecie. Oczarował nas nie tylko wspaniały zapach prawdziwej czekolady, ale też ciekawy industrialny wystrój, stylizowany na starą fabrykę z lat 30 –tych. Znajdują się tutaj przeróżne urządzenia, służące do produkcji czekolady. Uwagę dzieci zwróciła lokomotywa ciągnąca wagoniki z czekoladowymi drażetkami oraz gabloty, pełne czekoladowych smakołyków. Aż trudno uwierzyć, że tyle przeróżnych form może przybrać czekolada.

Po zwiedzeniu fabryki odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie poznali proces produkcji czekolady „od ziarna do tabliczki”, rozpoznawali ziarna kakao z różnych zakątków świata; z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru, Ghany, Madagaskaru, Dominikany, a także odgadywali różne nuty smakowe występujące w czekoladzie. To była prawdziwa uczta dla łasuchów.

Następnie uczestniczyli w warsztatach, podczas których dzieci samodzielnie wylewały i zdobiły własne lizaki oraz czekolady. W mini-sali kinowej odbyła się projekcja filmów: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”, obrazujących, ile ciężkiej i żmudnej pracy należy wykonać i jaką drogę musi przebyć ziarno, zanim zostanie przerobione w takiej małej manufakturze jak ta w Korczynie.

Po zajęciach odbył się mini-konkurs. Nagrodą dla zwycięzcy był kupon, uprawniający do darmowego zakupu słodyczy. Szczęście dopisało Mai Gredze. Na zakończenie pobytu w fabryce czekolady dzieci miały czas na drugie śniadanie, zakup lodów, czekoladowych smakołyków i pamiątek.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie „Galerii Samochodów Bajkowych, Filmowych i Wyścigowych”.

Jest to ciekawa ekspozycja starych samochodów, m. in. tych, którymi jeździli Al Capone, Elvis Presley, Marylin Monroe, czy kilkusetkonne mustangi – Dragster i Nascar. Można je było nie tylko obejrzeć, ale również usiąść za kierownicą. Okazuje się, że samochody, to nie tylko pasja chłopaków…

Wycieczka była bardzo udana. Dzieci zadowolone, pełne wrażeń i słodkości  wróciły do Sanoka.

!!!  Wychowawczyni klasy -  Anna Blecharczyk, bardzo dziękuje
Pani Anecie Kurkarewicz-Jezierskiej za zaangażowanie w sprawy organizacyjne związane z wycieczką
oraz Paniom: Annie Król i Barbarze Bochnak za pomoc w sprawowaniu opieki na dziećmi podczas wyjazdu  !!!

 

      Niedziela  6.10.2019  ||    Dodała  Anna B.