79   JESIENNA WYPRAWA klasy trzeciej do LASU...

W dniu 21 października, uczniowie kasy III, działający w Szkolnym Kole LOP „EKOLUDKI”, udali się z wychowawczynią klasy p. Anną Blecharczyk, na jesienną wycieczkę do lasu.

Zajęcia wynikały z realizowanej tematyki programowej „Jesień w lesie”, ale również związane były z obchodami "Światowego Dnia Drzewa”, które przypada na miesiąc październik.

Dzieci mogły nie tylko podziwiać piękno jesiennego lasu i słuchać jego odgłosów, ale także utrwalić i poszerzyć zakres wiedzy dotyczącej ekosystemu leśnego.

Zajęcia prowadzone były w oparciu o nowatorskie metody nauczania przyrody i ekologii, oparte na „emocjonalnym przeżywaniu przyrody”. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.

Już przy wejściu do lasu, w ramach zabawy „Znajdź wśród drzew swego przyjaciela”, otrzymały identyfikatory obrazujące różne gatunki drzew, dzięki czemu mogły wcielić się w ich role. Wędrując leśnymi dróżkami i pokonując różne przeszkody, miały za zadanie odszukać  swojego „przyjaciela”, czyli odpowiednika wśród drzew rosnących w lesie. Uczyły się przy tym rozpoznawać różne gatunki drzew iglastych i liściastych. Ponadto poznały cechy charakterystyczne drzew, krzewów oraz roślin zielnych. Dowiedziały się, dlaczego jesienią liście zmieniają barwy i opadają z drzew. Wzbogaciły swoją wiedzę o wiele nowych wiadomości i ciekawostek dotyczących ekosystemu lasu, m.in. poznały warstwową budowę lasu; odszukiwały i nazywały przedstawicieli każdej warstwy. Dowiedziały się, jak powstaje próchnica. Tworzyły  łańcuchy pokarmowe występujące w lesie. Uczestnicząc w wielu ciekawych zabawach i scenkach dramowych przekonały się jak ważna jest równowaga w biocenozie ekosystemu leśnego.

Dzieci bacznie słuchały odgłosów lasu, a zabawa „Bicie serca drzewa” z wykorzystaniem słuchawek lekarskich pokazała, że drzewa naprawdę żyją.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wspaniałych przeżyć. Dzieci uczyły się bacznie obserwować las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Udało im się wypatrzyć opuszczone gniazdo oraz dużą norkę leśnego zwierzaka. Był też czas na wesołe zabawy i harce na świeżym powietrzu. Dzieci wróciły do szkoły trochę zmęczone, ale dotlenione i bardzo zadowolone.

Zajęcia te uświadomiły uczniom, jak ważną rolę odgrywa środowisko naturalne w życiu człowieka, ale również i to, że człowiek powinien być odpowiedzialny za przyrodę i mądrze korzystać z jej zasobów.

!!!  Wychowawca klasy, p.Anna Blecharczyk,
bardzo dziękuje Pani Annie Kielman, która towarzyszyła nam podczas wycieczki
i pomagała w sprawowaniu opieki nad uczniami  !!!

Środa  23.10.2019  ||    Dodała  Anna B.