110  "KSIĄŻKA NIEZWYKŁA" - wystawa w Bibliotece Szkolnej...

W dniach 22 – 24 października 2019 r. w Bibliotece Szkolnej odbyła się „Jesienna wystawa - KSIĄŻKA NIEZWYKŁA”.

Dzięki osobom, które zechciały udostępnić swoje zbiory, udało się zgromadzić na wystawie unikatowe i cenne książki. Były to archiwalne egzemplarze z 1838 i 1897 roku – proza, dramat, poezja - wydane Nakładem  Księgarni Żupańskiego, Granowskiego i Sikorskiego oraz innych wydawców, także z terenów Polski objętej zaborami.

Zgromadzono również nuty utworów fortepianowych Franca Liszta i innych pianistów oraz partytury operetek z 1838 roku. Prawdziwą „perłą” wystawy była unikatowa kolekcja limitowanej serii wydawniczej Arcadia, wydanej z okazji 100–lecia odzyskania niepodległości Polski. W pięknej skórzanej, tłoczonej oprawie ze złoconymi, reliefowymi ornamentami oraz pozłacanymi bokami stronic - kryła się treść najpiękniejszych dzieł literatury polskiej, autorstwa najwybitniejszych, rodzimych twórców: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, H. Sienkiewicza, W. Reymonta, S. Żeromskiego i innych. Cennym elementem wystawy były również pamiętniki ze „Złotymi myślami" w drewnianej oprawie w formie płaskorzeźby, ciekawostki wydawnicze w postaci książek – miniaturek oraz misternie wykonanych, rozkładanych książek (np. projekty i prototypy urządzeń Leonarda da Vinci, jak również okazały zamek, czy ptaki ekosystemów z całego świata). Do tego grona zaliczyć można również wielkoformatowe, opatrzone zdjęciami  albumy przedstawiające sylwetki wybitnych Polek, jak również archiwalne prace uczniów – piękne, pracochłonne albumy prezentujące twórczość A. Mickiewicza i  J. Kochanowskiego.

Na wystawie znalazły swoje miejsce również „pierwsze książki" – gliniane tabliczki wyrytymi piktogramami i przykładami pisma klinowego.

Wystawę udostępniono do obejrzenia uczniom ze wszystkich oddziałów  0 – VIII, jak również nauczycielom i rodzicom. Prezentacja wystawy była okazją do omówienia twórczości największych polskich kompozytorów, poetów, pisarzy, a wśród nich – noblistów polskich. Była też okazją do prezentacji ciekawostek wydawniczych w postaci książek rozkładanych, wydających dźwięki, zachęcających do twórczej, ciekawej zabawy.

Mam nadzieję, iż wystawa „Książka niezwykła” wzbudziła zaciekawienie zarówno u uczniów młodszych, jak i starszych i stanowić będzie zachętę do kontaktu z książką, jak i zgłębiania wiedzy poruszonej w trakcie omawiania ekspozycji książkowej.

!!!  Serdecznie dziękuję osobom, które udostępniły na wystawę swoje cenne książkowe zbiory:
Księdzu Proboszczowi  Bogdanowi Blamie, p. wicedyrektor Irenie Bojarskiej, nauczycielom:
p. Pelagii Bąk, p. Zdzisławie Janowskiej, p. Agacie Szul, p. Krzysztofowi Brajta
oraz p. Halinie Martowicz - pracownikowi Biblioteki Miejskiej, Filia w Olchowcach  !!!

Poniedziałek  18.11.2019  ||    Dodała  Renata H.