KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


165  Wizyta WOLONTARIUSZEK z EUROWEEK "SZKOŁY LIDERÓW"...

STRONA GŁÓWNA

W dniach od 15 do 18 grudnia 2019 r. na zaproszenie p. Eweliny Krawiec, naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście - Brenda z Meksyku oraz Marta z Indonezji - wolontariusze, z organizacji EUROWEEK "SZKOŁA LIDERÓW" od lat zajmujący się organizowaniem wizyt studentów zagranicznych w szkołach na terenie całej Polski.

Studenci mieszkali w gościnnych domach uczniów naszej szkoły.  Te kilka dni wypełnione były spotkaniami ze studentami, podczas których opowiadali oni o swoich krajach. Opowiadaniom towarzyszyły prezentacje multimedialne, z których mogliśmy dowiedzieć się gdzie leżą powyżej wspomniane państwa, jaka jest ich historia, zwyczaje świąteczne, obyczaje oraz jak wygląda codzienne życie ich mieszkańców. Po angielsku opowiadali o ciekawostkach kulturowych, tradycyjnych specjałach kulinarnych. Pokazywali tradycyjne stroje i muzykę oraz uczyli piosenek, zarażając uśmiechem, otwartością i radością.

Studenci uczestniczyli również w spotkaniu wigilijnym  w klasie 6a, które zostało przygotowane przez Mamy naszych uczniów oraz mieli okazję posłuchania i pośpiewania kolęd podczas poczęstunku.

Wolontariusze bardzo chętnie integrowali się z uczniami, a uczniowie pokonywali swoje ograniczenia, bariery językowe, nieśmiałość, by tylko osobiście móc porozmawiać z gośćmi. Wizyta ta miała na celu uświadomienie dzieciom, że komunikatywna znajomość języka angielskiego pozwala dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy na co dzień mieszkają tysiące kilometrów od nas, na innych kontynentach.

W czasie wolnym wolontariusze wraz z chętnymi uczniami i opiekunem zwiedzali nasze miasto i okolice.

Dzięki gościnności Państwa Łapiszczak (rodziny goszczącej) nasi przyjaciele mogli dla Nas ugotować swoje popisowe dania ze swojego kraju. Podane zostały również tradycyjne polskie potrawy tj. pierogi, czy barszcz oraz makowiec, które bardzo im smakowały.

Uczniowie dzięki tym spotkaniom nie tylko dowiedzieli się wiele o tak odległych krajach, lecz przede wszystkim doświadczyli, jak ważną rzeczą jest otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od jego koloru skóry, pochodzenia czy wyznawanej religii. Przekonali się, iż różnice między ludźmi nie muszą ich dzielić, a wręcz przeciwnie – mogą łączyć, rozbudzając wzajemną ciekawość i poszerzając horyzonty.

!!!  Chciałabym serdecznie podziękować Państwu Łapiszczak oraz Państwu Janik za to,
że przyjęli Martę oraz Brendę do swoich domów, za gościnność, serdeczność oraz ciepło, którym otoczyli naszych gości.
BARDZO DZIĘKUJĘ  !!!

 

Środa  18.12.2019  ||    Dodała  Ewelina K.