226  Ciekawa Lekcja Muzealna klasy 5a...

W minionym tygodniu uczniowie klasy 5a uczestniczyli w ciekawej Lekcji Muzealnej dotyczącej ikonografii w Zamku Historycznym w Sanoku.

Uczniowie obejrzeli ikony, m.in. „Pantokratora” - przedstawiającego Chrystusa jako władcę i sędziego wszechświata, „Ukrzyżowanie”, „Sąd ostateczny”.

Pani przewodnik zwróciła uwagę na motyw „deesis”, który polega na trójczęściowym obrazowaniu świętych. Centralną osoba jest Chrystus, obok Maria, następnie Jan Chrzciciel. Matka Boża ukazana w „deesis” przedstawia Dzieciątko światu (Hodegetta), czule przytula je (Eleusa), bądź wznosi dłonie w geście modlitewnym (Oranta).

Dzieci dowiedziały się, że ikony są pisane na drzewie lipowym, jako obrazy sakralne, które wyobrażają świętych i ich życie.

Poniedziałek  24.02.2020  ||    Dodała   Katarzyna T.