27  Sprzątanie Świata 2020 - PLASTIK - rezygnuje, redukuje, segreguje...

Już po raz 27 w Polsce, w trzeci weekend września, odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem:  "PLASTIK? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.".

Akcja Sprzątanie Świata – Polska jest częścią Międzynarodowego Ruchu „CLEAN UP THE WORLD”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W tym roku szczególną uwagę poświęcamy plastikowi. Jak pokazują badania, na co dzień zużywamy bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. Już teraz możemy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.Oto kilka istotnych informacji na temat plastiku:

PLASTIK W LICZBACH:

·         330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku.
·
38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson na południowym Pacyfiku.
·
12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.
·
450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.
·
90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach.
·
80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.
·
Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.

!!!  Nie zapominajmy, że Ziemia to nasz wspólny dom. Nie mamy innego. I to my musimy o niego zadbać  !!!

Dlatego też 18 września nasi uczniowie wraz z nauczycielami, ruszyli na „pomoc” naszej przyrodzie. W tym roku ze względów bezpieczeństwa zrezygnowaliśmy ze wspólnego apelu, a zbiórkę poprzedziły krótkie pogadanki na temat akcji w poszczególnych klasach.

Następnie dzieci pod opieką wychowawców i nauczycieli, wyposażeni w rękawice i worki przyłączyli się do tej szczytnej akcji.  Uczniowie klas IV-VII zajęli się uporządkowaniem terenów znajdujących się  w okolicy  ul. Przemyskiej i pobliskich osiedli. Zaś nasi najmłodsi uprzątnęli tereny wokół naszej szkoły i kościoła.

Pogoda bardzo nam dopisała i pojawiło się słońce, dzięki czemu akcja przebiegła w radosnym i miłym nastroju . Dzieci bardzo aktywnie i z dużym entuzjazmem zbierały odpady, czego wynikiem była pokaźna sterta śmieci zebrana przez naszych uczniów.

!!!  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za udział i zapraszamy za rok  !!!

Koordynatorami akcji w naszej szkole  były panie Anna Fedyń i Barbara Pajda-Skórka - opiekunki SK LOP.

Niedziela  20.09.2020  ||    Dodała  Anna F.