KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


66  Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie...

STRONA GŁÓWNA

9 października uczniowie klasy IIa i IIIa uczestniczyli w wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wyjazd edukacyjny zorganizowany był w ramach projektu ERASMUS+ "POZNAJĘ ŚWIAT - POZNAJĘ SIEBIE”.

Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają. Uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania i wytapiania szkła w krośnieńskich hutach.

W piwnicach położonych w zachodniej części krośnieńskiego Rynku, uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Zwiedzili interaktywne sale zwane „salami fizyki i doświadczeń ze szkłem i światłem”, gdzie poznali właściwości i zastosowanie szkła oraz zasadę działania światłowodów, czy kalejdoskopów.

W budynku głównym, przewodnik odkrywał przed uczniami tajniki produkcji szkła. W sali z piecem hutniczym dzieci uczestniczyły w pokazie tworzenia szklanych przedmiotów. Na ich oczach hutnicy formowali z gorącej masy szklanej piękną różę.

Następnie wszyscy wzięli udział w zajęciach warsztatowych, podczas których ozdabiali farbami i brokatem bombki choinkowe. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem, wykonując swoje małe cuda.

Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki.

Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci dzieci.

 

Poniedziałek  12.10.2020  ||    Dodała  Mariola B.