79 | Lekcja muzealna klasy 6b w sanockim SKANSENIE...

W dniu 6 października uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią p. Anną Fedyń i p. Sabiną Silarską udali się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Podczas naszej wizyty mieliśmy przyjemność uczestniczyć w dwóch lekcjach muzealnych pt. ”Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie” i „Życie codzienne w galicyjskim rynku”. Zajęcia te stanowiły część projektu z programu ERASMUS+ "Pokażę Ci moją ojczyznę".

Podczas pierwszych zajęć Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam historię Dworu Szlacheckiego ze Święcan koło Jasła, który pochodzi z 1861 roku. Poznaliśmy losy ludzi tam zamieszkujących, a także niezwykły wystrój wnętrza, w którym żyli. Po zwiedzaniu dworu Pan przewodnik zaprowadził nas do kurnej chaty, w celu ukazania panującej olbrzymiej różnicy w warunkach życia zwykłej ludności i szlachty.

Kolejna lekcja muzealna odbyła się już na Rynku Galicyjskim, na którym to zwiedzaliśmy zabudowę budynków rzemieślniczych, tj. apteka, cukiernia, piekarnia, fotograf. Korzystając z okazji zagraliśmy również w kręgle, momentami było ciężko, ale za to wesoło.

Po zwiedzaniu Skansenu udaliśmy się spacerkiem wzdłuż doliny Sanu w drogę powrotną. Trochę już zmęczeni dotarliśmy na czekające na nas ognisko, gdzie  każdy z dużym zapałem przystąpił do pieczenia kiełbaski, jak się okazało apetyt bardzo nam dopisywał.  Po wspólnym pieczeniu kiełbaski i długich rozmowach, w radosnych nastrojach wróciliśmy do domów.

!!!  Bardzo dziękuję Pani Natali Wisłockiej za zaproszenie, zorganizowanie i pomoc podczas ogniska klasowego  !!!

Sobota  24.10.2020  ||    Dodała  Anna F.