KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


174 |  Konkurs Plastyczny "ŻYWE OBRAZY" w klasie 2b...

STRONA GŁÓWNA

W lutym 2021, w klasie 2b, odbył się Klasowy Konkurs Plastyczny "Żywe obrazy". Był on realizowany w ramach Programu Erasmus+ "Poznaję Świat - Poznaję Siebie". Głównym celem było uwrażliwienie dzieci na sztukę, na zwrócenie uwagi na szczegóły obrazów, zatrzymanie się w codziennym pędzie, zwolnienie. Ponadto celem było również wejście do świata wielkich malarzy, poznania Ich arcydzieł, wyrażenie opinii uczniów na temat danego obrazu, ale również była to świetna okazja na super zabawę z całą rodziną.

Żywe obrazy to „zainscenizowane” arcydzieła malarstwa. Wychowawczyni klasy, p. Sabina Kurasik oraz uczniowie, wybrali dowolne obrazy, przygotowali stroje, szczegółowe rekwizyty i upozowali siebie tak, by do złudzenia przypominać malarski oryginał.

Tradycja żywych obrazów sięga początków XVIII w., a ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX w., kiedy to fotografie żywych obrazów upozowanych przez amatorów, bądź zawodowych aktorów, sprzedawane były w formie pocztówek.

Podczas edukacji plastycznej omawialiśmy wybrane obrazy, oddane przez dzieci emocje podczas odtwarzania dzieł, odczucia uczniów, dzieliliśmy się ciekawostkami, np.:

--- dlaczego naukowiec Einstein wystawia język do obiektywu?
--- a co oznacza tajemnicze spojrzenie Mona Lisy?
--- kim jest dziewczyna w perłowych kolczykach?
--- dlaczego Stańczyk jest smutny?

I wiele, wiele innych ciekawostek...

1.03.2021 r. nastąpiło ogłoszenie wyników. Pani dyrektor Barbara Zdybek pochwaliła dzieci za ich zaangażowanie i piękne prace, wynagrodziła każde dziecko, które wzięło udział w konkursie. Nagrody sponsorowane były z Programu Erasmus+ "Poznaję Świat - Poznaję Siebie".

Nie byliśmy w stanie wybrać zwycięzców, ponieważ w tym konkursie każdy jest wygranym. Uczestnicy otrzymali piękne książki o malarstwie, napisane przystępnym językiem dla dzieci, dyplomy oraz pamiątkowe zdjęcie oryginału i kopii obrazu zrobionej przez ucznia. Pani dyrektor wynagrodziła również wychowawczynię klasy, która odtworzyła obraz słynnej malarki Fridy Kahlo "Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem", piękną księgą o malarstwie i dyplomem.

Wywołane zdjęcia wszystkich obrazów będą zdobić korytarz naszej szkoły w ogromnych antyramach.

!!!  Zapraszamy do podziwiania prac dzieci klasy 2b i ich wychowawczyni na załączonym filmiku  !!!

 

Środa  3.03.2021  ||    Dodała  Sabina K.