KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


193 |  21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa...

STRONA GŁÓWNA

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa, gdyż 21.03. symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.

Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Chętni uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z okazji ŚDZD włączyli się w akcję i założyli kolorowe skarpetki, by w ten sposób okazać dla nich wsparcie.

Podczas zajęć edukacyjnych w klasach 0-3 i zajęć z wychowawcą w klasach 4-7 pogłębili swoja wiedzę na temat Zespołu Downa. Dowiedzieliśmy się, że Polsce żyje ponad 60 tys. osób z zespołem Downa - uczą się, pracują, marzą i kochają. Są opóźnieni intelektualnie, ale jak każdy człowiek, mają prawo do szacunku i tolerancji! Są prości w swoich uczuciach, nie boją się o nich mówić. Dzielą się za to tym, co mają w nadmiarze – radością!

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Przebieg akcji w naszej szkole koordynowała p. Agata Szul i p. Anna Fedyń.

 

Poniedziałek  22.03.2021  ||    Dodała  Anna F.