196 |  Staropolskie obrzędy w klasie 2b - "MARZANNA"...

Marzanna to staropolski obrzęd przywoływania wiosny i odpędzania zła.

Zgodnie ze zwyczajem, w czwartą niedzielę wielkopostną na wsiach robiono słomianą kukłę, którą strojnie ubierano. Zwano ją wieloma imionami, między innymi Marzanną, Moreną, Śmiercichą, Śmierztką (zależnie od regionu). Kukłę obnoszono od domostwa do domostwa, zaczynając od obejść najważniejszych osób we wsi. Gdy już „zabrano” z każdego domu całe zło i choroby, których uosobieniem była Marzanna, niesiono ją poza granice wsi i tam ją rozrywano i palono, a jeszcze płonąco wrzucano do wody. Od teraz nie wolno było kukły dotykać, bo od tego mogła uschnąć ręka! Na koniec orszak szybko wracał do wsi, nie oglądając się za siebie, żeby zerkającego nie uczepiła się jakaś choroba. Obrzęd ten miał zapewnić mieszkańcom wsi szczęśliwe życie aż do następnej wiosny (źródło superkid.pl).

Jako, że przeszliśmy ponownie na naukę zdalną, z inicjatywy wychowawczyni klasy 2b – pani Sabiny Kurasik - chętni uczniowie wykonały swoje tradycyjne kukły - Marzanny. Tym samym ostatecznie pożegnali zimę, a powitali wiosnę.

Ich prace można pooglądać na załączonych zdjęciach.

Sobota  27.03.2021  ||    Dodała  Sabina K.