254 Moja Mała Ojczyzna - poznajemy dziedzictwo kulturowe naszego miasta...

Uczniowie klasy III uczestniczyli w cyklu zajęć „Moja Mała Ojczyzna - poznajemy dziedzictwo kulturowe naszego miasta”.

1 czerwca uczniowie odbyli wycieczkę do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie poznali historię sanockiego zamku, obejrzeli niezwykłą kolekcję sztuki cerkiewnej, kolekcję uzbrojenia i militaria pochodzące z naszego regionu oraz wystawę zabytków archeologicznych prezentowaną w najstarszej z piwnic sanockiego zamku, ukazującą ponad 600 eksponatów. Duże zainteresowanie wzbudziła galeria prac jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów - Zdzisława Beksińskiego.

7 czerwca odbyła się wycieczka do Muzeum Budownictwa Ludowego, której głównym celem było przybliżenie dzieciom dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Obyś cudze dzieci uczył – zajęcia z kaligrafii”, podczas której poznali historię pisma oraz przenieśli się w czasie do szkoły sprzed stu lat. Dowiedzieli się jak ona funkcjonowała, obejrzeli dawne podręczniki, zeszyty, piórnik i tornister, poznali zasady kaligrafii, uczyli się pisać rysikiem na tabliczce oraz posługiwania się piórem i atramentem. Kaligrafia okazała się trudną, ale bardzo fascynującą lekcją dla trzecioklasistów.

Na zakończenie wycieczki były oczywiście pyszne lody, pamiątki oraz gra w kręgle.

Poniedziałek  7.06.2021  ||    Dodała  Mariola B.