KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


29 |  Uczniowie klasy 3b wyruszyli śladami historii naszego miasta...

STRONA GŁÓWNA

Dbając o patriotyzm lokalny uczniowie klasy 3b, wraz z wychowawczynią p. Sabiną Kurasik, wyruszyła śladami zabytków i ważnych miejsc w Sanoku.

Zgodnie z naszym aktualnie omawianym tematem, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat historii naszego miasta. Dzieci stwierdziły, że niejednokrotnie były w odwiedzonych dzisiaj miejscach i nigdy wcześniej nie zwracały uwagi na szczegóły budynków, precyzję wykonania zdobień, jednocześnie nie wiedząc jaka historia się za nimi kryje, i że wiele z nich jest cennymi zabytkami.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od poznania znanego pomnika Tadeusza Kościuszki. Dzieci dowiedziały się kim była ta ważna postać, zwracając uwagę na szczegóły takie jak trzymane przedmioty w dłoniach Tadeusza Kościuszki. Następnie udaliśmy się do Parku Miejskiego na Górę Parkową, obserwując piękno zmieniającej się przyrody. Udaliśmy się do źródełka im. Fryderyka Chopina, które jest jednym z tych punktów, o których uczyliśmy się w sali lekcyjnej. Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo. Mijając Kopiec Adama Mickiewicza dowiedzieliśmy się o jego historii korzystając z różnych źródeł wiedzy: internet oraz książki, które uczniowie wypożyczyli w naszej bibliotece szkolnej. Na platformie widokowej podziwialiśmy panoramę z widokiem na część Sanoka, następnie wysłuchaliśmy historii o pewnym Michałku, który spacerując po najważniejszych punktach Sanoka napotykał ludzi, sanoczan, którzy nie dbali o piękno i czystość naszego miasta. Każdego z nich pouczał, że nie należy śmiecić oraz uczył ich jak te śmieci segregować. Na platformie widokowej zjedliśmy drugie śniadanie i udaliśmy się na odkrywanie historii kolejnych sanockich punktów, które mijamy codziennie. Zwiedziliśmy stare kamienice, podziwiając piękne starodawne zdobienia klatek schodowych. Widzieliśmy Pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę, pomnik Wojaka Szwejka, pomnik Jana Pawła II, pomnik św. Michała Archanioła (który jest patronem Sanoka), pomnik Zdzisława Beksińskiego, którego obrazy niezwykle zaintrygowały niektórych uczniów naszej klasy. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat, m.in. Willi Zaleskich, Domu pod Atlasem, Domu Sokoła, Ramerówki, Klasztoru oo. Franciszkanów, Kościoła Przemienienia Pańskiego, Domu Mansjonarzy, Budynku II LO pierwotnie Szkoły Ludowej im. Franciszka Józefa, Kapliczki św. Jana Nepomucena, i wiele innych.

Niezwykle miło przywitał nas pan Hydzik, który prowadzi zabytkowy już Sklep Droguerya i Perfumerya Mr Jan Hydzik Wina i Wody Mineralne. Miejsce jest to niezwykle pielęgnowane, aby zachować jego pierwotny wygląd, charakter, a nawet zapach. Miejsce to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie i ma już 125 lat. Dzieci miały okazję porozmawiać z panem Hydzikiem, który odpowiadał z niezwykłą cierpliwością na każde pytanie. Uczniowie dowiedzieli się, że w tym miejscu pierwotnie była apteka i do dzisiaj zachowano etykiety nazw starych leków w specjalnych szufladkach. Pan pokazał również starą kasę, która w dawnych czasach używana była przez jego przodków. W tym właśnie sklepie zakupiliśmy pamiątkowe magnesy z zabytkami Sanoka dla każdego ucznia naszej klasy. Niestety czas mijał nieubłaganie i dalsze miejsca zwiedzimy już innym razem.

W ramach integracji klasy wybraliśmy się na ciepły posiłek do restauracji Central Park, która specjalnie dla nas otworzyła o wcześniejszej porze lokal i przygotowała wszystko na czas. Bardzo za to dziękujemy i polecamy!

Dzieci podsumowały naszą wycieczkę w taki sposób, że o tradycje, kulturę, historię, zabytki należy niezwykle dbać, bo właśnie tak okazuje się prawdziwy patriotyzm. Szacunek do miejsc, do innych ludzi, przekazywanie z pokolenia na pokolenie bogactwa kultury, dzielenie się nią. Niezmiernie cieszy fakt, że dzieci, które są przyszłością naszego narodu, świata, bardzo zainteresowały się historią miejsca, z którego pochodzą i w którym żyją, czytając, przeglądając z niezwykłą ciekawością książki o naszym mieście w drodze powrotnej do szkoły, rozpoznając miejsca, w których właśnie dzisiaj były, a okazując zainteresowanie punktami, które jeszcze są przed nami.

!!!  Bardzo dziękuję za pomoc w opiece nad dziećmi Mamie Wiktorka - pani Renacie Gac
oraz nauczycielce geografii pani Marcie Wójcik  !!!

 

Piątek  17.09.2021  ||    Dodała  Sabina K.