KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


46 |  Światowy Dzień JABŁKA - 28 września - w klasie 3b...

STRONA GŁÓWNA

Uczniowie klasy 3b należycie świętowali ten ważny dzień. Dlaczego ważny?

Każdy powinien znać powiedzenie "Jedno jabłko dziennie, trzyma lekarza z daleka ode mnie".

Dlatego też dzieci poznały właściwości zdrowotne jakie posiada wszystkim znany owoc - JABŁKO. Niestety zdarza się, że jest ono niedoceniane, czasem wręcz niezauważalne, zbyt pospolite. ALE po dzisiejszym dniu wiele się zmieniło...

Wszystkie dzieci naszej klasy tego dnia przyszły ubrane w kolory charakterystyczne dla danych rodzajów jabłek oraz w wykonanych przez siebie opaskach na głowy z symbolem jabłuszek.

Dzień rozpoczęliśmy od nakrycia stołu i estetycznego ozdobienia go. Wychowawczyni klasy, p. Sabina Kurasik, przedstawiła ciekawą prezentację multimedialną, z której uczniowie między innymi dowiedzieli się o cyklu rozwoju jabłoni, jej budowie, jak również budowie jabłka. Dowiedzieli się również ile i jakie witaminy znajdują się w tym owocu, za co są odpowiedzialne w naszym organizmie i dlaczego warto je spożywać. Przedstawiono wiele ciekawostek jak, np. co ma wspólnego jabłko z Izaakiem Newtonem i grawitacją oraz dlaczego przekrojone jabłko brązowieje, a sok jabłkowy już nie. Poznaliśmy nowe powiedzenia o jabłkach oraz przypomnieliśmy te dobrze nam znane.

Oprócz apetycznie i kolorowo nakrytego stołu, dzieci poznały różne rodzaje jabłek, ich nazwy, formy podania, potrawy z jabłek w różnej odsłonie, które w dalszej części dnia uczniowie mieli okazję skosztować oraz samodzielnie przyrządzić prosty deser według przepisu. Niezmiernie cieszy fakt, iż w naszej klasie zdarzyło się usłyszeć, że absolutnie nie uda nam się przekonać niektórych do jedzenia jabłek, ale po dzisiejszym dniu wszyscy pałaszowali jabłkowe potrawy, a ci których udało nam się przekonać do tego owocu stwierdzili: "Jednak polubiłem jabłka i będę już je od dzisiaj jadł". Traktujemy to jak wspólny sukces.

Jabłko posłużyło nam również za świetny eksperyment z edukacji społecznej. Dzieci miały za zadanie opisać jabłko trzymane przez wychowawczynię w ręce. Mówiły, że jest duże, twarde, wręcz nie do zdarcia. Po chwili zadaniem uczniów było podejście do tego jabłka i powiedzenie czegoś niemiłego, opuszczenie go, danie kuksańca mu. Po chwili konsternacji wychowawczyni zapytała uczniów czy jabłko wygląda nadal tak samo? Stwierdzono, że tak. Następnie obrała je z jego zewnętrznej warstwy (skórki). Dzieciom ukazało się jak pokiereszowane jest ono wewnątrz i to był ten moment, w którym płynęła do uczniów nauka, iż niekiedy zdarzają się w życiu sytuacje, że dzieci nie szanują się czy to w szkole, czy poza nią, a nawet w domu mówiąc do siebie przykre rzeczy. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale osoba dotknięta przykrymi słowami, robi się pokiereszowana, słaba, pęknięta od wewnątrz. Dzieci wyciągnęły wspólnie wnioski z tego bardzo ważnego przesłania.

Dzień zakończyliśmy robiąc zadania tekstowe o różnym stopniu trudności w zakresie 100 (mnożenie, dzielenie, dodawanie, odejmowanie), których tematem przewodnim były oczywiście jabłka. W intensywnym myśleniu pomagała nam pyszna, pachnąca, ciepła herbata jabłkowa z dodatkiem cynamonu oraz unoszący się w powietrzu zapach zielonego jabłuszka z klimatycznie płonących świec...

 

Wtorek  28.09.2021  ||    Dodała  Sabina K.