70 |  "EKOLUDKI" uczciły Światowy Dzień Drzewa...

W dniu 11 października,  uczniowie kasy 2a, działający w Szkolnym Kole LOP „Ekoludki”, uczestniczyli w proekologicznych zajęciach, związanych z obchodami „Światowego Dnia Drzewa”. Początki międzynarodowej akcji sadzenia drzew sięgają 1872 roku, a jej pomysłodawcą i inicjatorem był znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton.

W Polsce „Dzień Drzewa” obchodzony jest od 2002 roku i przypada na dzień 10 października.

Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące drzew, poznały budowę drzewa, uczyły się rozpoznawać gatunki drzew iglastych i liściastych, dowiedziały się, dlaczego drzewa zrzucają liście na zimę. Mówiły o roli drzew w przyrodzie i ich znaczeniu w życiu człowieka; dlaczego należy je chronić i sadzić.

Najważniejszą jednak częścią zajęć było symboliczne zasadzenie młodego  drzewka.  Jest nim  szczepiony, czerwony buk fontannowy (fagus sylvatica Purple Fountain). W tym działaniu uczestniczyły także dyrektor i v-ce dyrektor szkoły, Pani Barbara Zdybek i Pani Irena Bojarska.

Nasza akcja wpisuje się również w obchody Jubileuszu Szkoły, dlatego drzewko otrzymało  zaproponowaną przez Panią Dyrektor nazwę – „Karol”. Dzieci będą miały okazję o nie dbać i obserwować jego wzrost.

Jako podsumowanie zajęć, wychowawczyni klasy, p. Anna Blecharczyk, odczytała „Prośbę drzewa do ludzi”, którą warto zapamiętać:

Ty, który przechodząc obok, podniósłbyś na mnie rękę,
posłuchaj nim mnie skrzywdzisz;
Jestem ciepłem twojego ognia w chłodne, zimowe wieczory,
przyjaznym cieniem chroniącym cię przed słońcem w lecie.
Moje owoce są orzeźwiające i koją pragnienie w dalszej twej podróży.
Jestem belkami podtrzymującymi twój dom, deskami twojego stołu,
łóżkiem, na którym leżysz i drzewem twojej kołyski.
Jestem przyjacielem ludzi, więc zanim przechodząc obok podniesiesz na mnie rękę,
zastanów się, czy mnie nie krzywdzisz…?

Dzisiejsze obchody „Dnia Drzewa” były okazją do propagowania idei ochrony przyrody wśród dzieci, zwiększenia  ich świadomości ekologicznej oraz przyczyniły się do kształtowania emocjonalnej więzi z przyrodą.

!!!  Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Mariusza Popiela,
właściciela szkółki roślin ozdobnych w Załużu, który nieodpłatnie przekazał i dostarczył drzewko do zasadzenia  !!!

Poniedziałek  11.10.2021  ||    Dodała  Anna B.